Piątek, 12 czerwca 2026, Imieniny: Gwidona, Leonii, Niny

 

"Uzbrojony" zimowo hamak, w tle spotkanie przy ognisku– Zimno wcale nie musi być straszne, jeśli się do tego przygotujesz – podkreśla jeden z uczestników wyjątkowej zimowej przygody. Namioty, śpiwory, kociołki, butle z gazem – to podstawa, by móc o tej porze roku zanocować w lesie. Chociaż grupa zaznacza, że najważniejsze są dla nich wszystkich wspólne przygotowania i wzajemne wsparcie.


Jest ich sześcioro. Jako główna organizatorka przewodzi im Luiza – ratowniczka medyczna, dbająca zarówno o logistykę, jak i bezpieczeństwo całej grupy. Wśród uczestników są także m.in. przedsiębiorca i menadżer. Do zimowej przygody w  spalskim lesie dołączyła też suczka jednego z nich, Lejka, owczarek niemiecki z fundacji. Inaczej niż dla pozostałych, to jej pierwsza taka noc, ale spisuje się na medal: nie tylko bardzo się słucha i wykonuje polecenia, ale przede wszystkim wygląda na szczęśliwą, ciesząc się z aktywności na świeżym powietrzu i obecności towarzyszy. Ma ona ogromne znaczenie dla wszystkich członków eskapady. – Najbardziej pomaga dobre towarzystwo i świadomość, że możemy na siebie liczyć – podkreślają zgodnie. Biwakowanie solo byłoby dla nich zdecydowanie trudniejsze. W grupie mogą dzielić się i doświadczeniem, i zadaniami. Wspólnie budują paleniska, dbają o ciepło i nawzajem pilnują, by każdy był bezpieczny.


Każdy ma swoje wypróbowane triki na przetrwanie w lesie w niskich temperaturach. Podstawowe to wrzucona do śpiwora gorąca woda, rano i wieczorem ciepła herbata oraz ognisko (oczywiście w wyznaczonym do tego miejscu). Mary nie zapomina o zapakowaniu większej ilości takich rzeczy jak wełniany koc i ciepłe skarpety, a także – jeśli będzie nocować w hamaku (tak!) – specjalnej podpinki. Jak dodaje, w razie nagłego zimna przydatne okazują się również grzałki chemiczne. – Najważniejsze "must have" stanowią dobry materac i izolacja od gruntu lub podpinka w hamaku – opowiada. Czarek zwraca uwagę nie tylko na dobre dobranie sprzętu do warunków, ale i "logistykę" szykowania noclegu. – Puchowy śpiwór najlepiej rozłożyć w ostatniej chwili, żeby nie nasiąknął wilgocią – podkreśla. Ma też i inną podpowiedź: że przed snem warto zjeść coś tłustego i ciepłego.


Chociaż są przygotowani na wszelkie niedogodności, nie zawsze jest lekko. Jak wspomina Luiza, za którymś razem w nocy spadło aż 30 centymetrów śniegu, co utrudniło powrót do obozu. Bartek zwraca uwagę na wyzwanie, jakim jest "zapakowanie się" do hamaka z dwoma śpiworami i ułożenie się w "kokonie". No i zawieszanie go czy też rozstawianie namiotu, gdy ręce stają się zdradliwie zimne. Żadne trudności nie pozbawiają ich jednak frajdy z biwakowania w zimowej scenerii. Taka przygoda jest dla nich źródłem i radości, i satysfakcji. Testem wytrzymałości fizycznej, ale również praktyczną lekcją współpracy i zaufania w grupie. Także po ostatniej "nocowance" w lesie ekipa obudziła się zadowolona i pełna dobrej energii. Zgodnie przyznali, że noc była zdecydowanie za krótka, bo ta spędzona w lesie daje coś wyjątkowego: pozwala złapać oddech, poczuć inne powietrze i buduje prawdziwą wspólnotę.

Opracowanie na podstawie materiałów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, www.lodzkie.pl (autorka: Agnieszka Lubiatowska, tytuł oryginalny: "Niezapomniana noc w Lesie Spalskim", fot. Michał Tuliński, archiwum własne)

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Kiedy? Gdzie? Co?

Przed nami kolejny weekend pełen at...

NAJNOWSZE

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

Kiedy? Gdzie? Co?

Przed nami kolejny weekend pełen at...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

WYDARZENIA

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Niedziela miodem płynąca [GALERIA ZDJĘĆ]

W Żelechlinku 7 czerwca odbyło si...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

Wiceministra zdrowia odwiedziła TUTW

Katarzyna Kacperczyk, pochodząca z ...

< /body>