Członkowie rodzin lub osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnym, mieszkający na terenie powiatu tomaszowskiego, mogą w 2023 roku skorzystać z doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. To kontynuacja programu, realizacji którego nasz powiat podjął się pierwszy raz w ubiegłym roku.
Starosta Mariusz Węgrzynowski na konferencji prasowej poświęconej opiece wytchnieniowej powiedział, że otrzymaliśmy najwyższą dotację wśród innych powiatów województwa łódzkiego. Nasz wniosek, napisany przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z dyrektorem Andrzejem Więckowskim na czele, został najlepiej oceniony. I co jest ważne, w tym roku będzie mogła skorzystać większa grupa osób potrzebujących. Może być to nawet 65 osób.
Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jej istotą jest zapewnienie opieki osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy czy skorzystać z poradniczego wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji.
Władze powiatu tomaszowskiego zdecydowały, że u nas program będzie realizowany poprzez świadczenie opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Tomaszowie. Maksymalnie to 14 dni, ale można je podzielić na krótsze okresy.
- My, jako placówka, proponujemy państwu w ramach opieki wytchnieniowej usługi bytowe, pielęgniarskie, terapeutyczne, usługi pracownika socjalnego, psychologa, w zależności od indywidualnego planu potrzeb osoby niepełnosprawnej, która do nas trafi - powiedziała dyrektorka DPS-u Małgorzata Bugajska.
W ubiegłym roku wdrażanie programu szło dość opornie, ale od połowy roku liczba chętnych rosła wręcz lawinowo. Założony limit 50 osób został wyczerpany.
Przypominamy - adresatami programu są członkowie rodzin i opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Opieka wytchnieniowa przysługuje osobom wspólnie zamieszkującym gospodarstwo domowe z osobami niepełnosprawnymi i sprawującym całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.
W powiecie tomaszowskim jest blisko dziesięć tysięcy osób wymagających ciągłej opieki. Objęcie opieką wytchnieniową 65 osób wydaje się kroplą w morzu potrzeb, ale dobre i to.
Ryszard Pożyczka



Komentarze