debiec mTakich tłumów, jakie ustawiły się w Wigilię, 24 grudnia przed sklepem Deko Smaku przy ul. Wschodniej, dawno nie było. Po darmowe paczki do państwa Dębców przyszło ponad 350 osób bezdomnych, potrzebujących i samotnych.

Darmowe wigilie, jak również śniadania wielkanocne, państwo Dębcowie, właściciele Deko Smaku, organizują od lat. Zapraszają na nie bezdomnych, samotnych i potrzebujących z Tomaszowa. W tym roku także odbyła się u nich bezpłatna wigilia, ale podobnie jak w 2020 r., ze względu na pandemię koronawirusa, zorganizowano ją w formie paczek.

Włożono do nich: pierogi z kapustą i podrzybkami, kapustę z grochem, smażonego morszczuka, śledzie w oleju, szynkę i ciasto. Już rano 24 grudnia, pomimo dużego chłodu, przy sklepie Deko Smaku, jak i w pobliskim parku, można było spotkać bezdomnych i inne osoby czekające na paczki. W południe kłębił się już tam prawdziwy tłum, a kolejka kończyła się daleko za dużym budynkiem Deko Smaku. Stali w niej różni ludzie, wielu starszych, bezdomnych, ale też rodziny z dziećmi. - Jedna rodzina z dziećmi przychodzi na te wigilie od początku, od 8 lat - powiedział nam Michał Dębiec, syn właścicieli Deko Smaku, Anny i Cezarego Dębców. - Niektóre samotne osoby, które gościliśmy, nie zdecydowały się jednak przyjść, bo dla nich najważniejsze było to, żeby wspólnie usiąść, spędzić ten czas. Obecnie przez pandemię nie było możliwe zorganizowanie takiej wigilii jak wcześniej - dodał.

Rzeczywiście, wcześniej wigilie były organizowane w restauracji Dębców mieszącej się w tym samym budynku co sklep i stołówka. Było nie tylko wspólne jedzenie wigilijnych potraw, ale też wspólna modlitwa z księdzem, śpiewanie kolęd, występy artystyczne. Teraz, przez pandemię, odbiera się paczkę i wraca znowu do swojej biedy, bezdomności, chorób, samotności czy noclegowni. - Z powodu pandemii musieliśmy zorganizować wigilię bez wcześniejszych atrakcji, ale musiała się odbyć, bo ludzie czekają na nią. W tym roku to przerosło nasze oczekiwania, byliśmy zaskoczeni, że przyszło aż tyle osób - mówi Cezary Dębiec. Organizował wigilię ze swoją rodziną i pracownikami. Paczki rozdawała m.in. jego żona Anna, synowie Michał i Paweł, synowa Ewa oraz pięcioletni wnuczek Franek. - Był podczas przygotowywania paczek i sam je też robił - wyznaje z dumą dziadek, C. Dębiec. Na wigilii chłopiec rozdawał też paczki. Naszykowano ich 250, ale ludzi było tak dużo, że dorobiono jeszcze 100. Właściciele i pracownicy szykowali dodatkowe paczki na bieżąco w sklepie.

W tłumie oczekiwano spokojnie, pomijając incydent, gdy kilka osób chciało wejść bez kolejki i szybko przywołano je do porządku. Wśród oczekujących spotkaliśmy tomaszowiankę, która przyszła po paczkę i dla siebie, i dla męża. - Muszę stać dwa razy w kolejce, ale postoję, bo mi zależy, żeby mąż miał co zjeść. Na co dzień nam takich rzeczy brakuje, dobrze, że jest ktoś kto się chce podzielić z biedniejszymi - powiedziała nam. Dowiedzieliśmy się od niej także, że ma zadłużone mieszkanie w TTBS. - Opieka nam spłaca ten dług. Czekamy również na nowe okna i drzwi, bo są nieszczelne i nawet jak się napali w piecu, to nie jest ciepło - mówi kobieta. Nie wstydziła się tego, że stoi po paczkę, bo przecież wstydzić się to trzeba za kradzież, a nie za coś, co ktoś chce podarować. Byli też jednak i tacy, którzy raczej chowali się za maseczkami i w kapturach, bo nie każdemu jest łatwo przyjść w taki dzień i wziąć coś od kogoś. - Przez pandemię straciłem pracę i tu jestem, tak wyszło. Jest ciężko, zwłaszcza, że wszystko tak bardzo podrożało - powiedział nam jeden ze spotkanych tam mężczyzn. I on, i pozostałe ok. 350 osób szło do domów (jeśli je mają) z paczką smakołyków i pewnością, że chociaż w te dni nie będą głodni.

Joanna Dębiec

Pin It
Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty