Złotym medalem "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego" odznaczony został trener kolarstwa Zbigniew Dziurdź.
Zbigniew Dziurdź z kolarstwem związany jest od zawsze, kilka lat jako zawodnik, a od 50 lat jako trener. Przypomnijmy, że urodzony 5 września 1947 roku Zbyszek swoją przygodę z kolarstwem zaczął jako zawodnik LKS Piast Chęciny w 1961 roku i kontynuował ją przez 14 lat. Od 1965 roku zajmował się szkoleniem kolarzy, ale również startował. Jeszcze w czerwcu 1967 r. w Radomiu razem z kolegami z LZS Opoczno sięgnął po drużynowe torowe mistrzostwo Polski LZS.
Dziurdź to wieloletni trener kadry narodowej przełajowców i twórca tomaszowskiego kolarstwa w ramach Spółdzielczego Klubu Sportowego Start, które za dwa lata będzie obchodziło 50-lecie powstania sekcji (21.09.1976 r.)
W swoim dorobku szkoleniowym ma kilkudziesięciu mistrzów Polski oraz trzech olimpijczyków w kolarstwie górskim: Sławomira Barula, Marka Galińskiego i Magdalenę Sadłecką. Jego zawodnicy ścigali się na trasach Wyścigu Pokoju, pucharów świata, mistrzostw świata czy mistrzostw Europy. Największe szkoleniowe sukcesy odnosił w kolarskich przełajach i kolarstwie górskim. Jako pierwszy w Polsce pod egidą Optexu Opoczno stworzył profesjonalny klub kolarstwa górskiego, z którym to osiem razy z rzędu zdobywał tytuł Klubowego Mistrza Polski.
Zbigniew Dziurdź to niestrudzony propagator kolarstwa w każdym wydaniu, potrafiący odnaleźć się w ciągle zmieniających się realiach współczesnego sportu, nowych konkurencjach i odmianach kolarstwa. Od lat szkoli młodych kolarzy w Ludowym Klubie Kolarskim Start Tomaszów Mazowiecki. W 2016 roku został uhonorowany przez władze miasta tytułem Tomaszowski Ambasador Sportu.
Niestety choroba uniemożliwiła tomaszowianinowi odebranie odznaczenia w trakcie podsumowania Ogólnopolskiego Biegu Malinowskiego. Medal córkom trenera przekazała Stanisława Wąchała (z domu Pietruszczak), członkini Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Panie Zbigniewie – gratulujemy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!
(poż)