Sulejowski Park Krajobrazowy będzie jednym z dwóch pierwszych – obok PK Wzniesień Łódzkich – dla którego powstaną nowe plany ochrony. Jeszcze w tym roku mają zostać rozpisane przetargi na inwentaryzację zasobów i opracowanie dokumentów.
Wraz z parkami spalskim i przedborskim tworzy Nadpiliczne Parki Krajobrazowe, wchodzące (od 1 stycznia 2013 roku) w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Utworzony w 1994 roku, okala jeden z najcenniejszych fragmentów dorzecza Pilicy i jej najlepiej zachowanego koryta z licznymi, naturalnymi, malowniczymi meandrami środkowego odcinka – od okolic Bąkowej Góry po okolice Tomaszowa Mazowieckiego.
Wszystkich parków krajobrazowych jest w naszym regionie siedem. Uznano, iż czas najwyższy przekonać się, jak faktycznie sprawy (czytaj: parki) się mają. Zajmą się tym naukowcy i badacze, którzy zrobią naturze "spis z natury". Sprawdzą gatunki roślin i zwierząt: czy wszystkie – również te wyjątkowe i zagrożone – wciąż tam są, kto i co zamieszkało w obszarach narażonych na dużą ingerencję człowieka.
Inwentaryzacja będzie podstawą do stworzenia planu ochrony każdego z parków. Jak przy tym podkreśla Katarzyna Krakowska, dyrektorka Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego (który będzie nadzorował powstanie planów): – Bardzo ważne będzie zminimalizowanie kolizji działalności człowieka z zachowaniem naturalnych walorów parków. Niestety mamy taką tendencję, że jak gdzieś jest cicho i pięknie, uwielbiamy tam się budować, stawiać małą gastronomię i prowadzić drogi dojazdowe. Plany będą tworzone zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Wszystkie i kompletne plany ochrony mają powstać do 2028 roku.
wk
Na zdjęciu: Rozlewiska Pilicy – cofka Zalewu Sulejowskiego (fot. Piotr Wypych, OT NPK, parkilodzkie.pl)



Komentarze