czyli tak bawili się na ludowej potańcówce "na dechach w Glinie!
Wśród borów i pól..., gdzieś w gminie Rzeczyca leży muzyczna wieś Glina. To właśnie stąd wywodzą się wybitni twórcy ludowi i grajkowie i to właśnie w Glinie na małym podwórku przy Gminnej Świetlicy Środowiskowej stanął parkiet ze sceną dla ludowych muzykantów. Parkiet, który tego sobotniego wieczoru symbolizował równość i miłość do folkloru, lokalne partnerstwo oraz współdziałanie. Biesiadowali młodzi i starzy, miastowi i "swojacy".
3 sierpnia około godziny 17:00 wystartowała enta już edycja potańcówki na ludową nutę, tym razem pt.: "Zabawa na dechach w Glinie". Organizatorami wydarzenia byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Glinie i Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy. Ceremonię otworzyła wspólna przemowa wójta gm. Rzeczyca Marka Kaźmierczyka, sołtyski Gliny Grażyny Sarneckiej oraz dyrektora rzeczyckiego GOK-u Pawła Rydza - To, że Państwo tutaj jesteście pokazuje nam, że lubicie/kochacie muzykę ludową i że ta "ludowizna" wabi nas wszystkich swoją prostotą, jak i jednoczesną złożonością różnych obyczajów czy obrzędów! Tak, więc życzymy dziś udanej zabawy!
Poza Kapelą Gmajów, która swoim charyzmatycznym występem rozpoczęła potańcówkę, do tańca przygrywały również zaprzyjaźnione i rodzime kapele m.in.: Kapela Barbary Branickiej- Gromek z Rawy Mazowieckiej, Kapela Józefa Kowalczyka z Sadkowic, Kapela Bobrowianie z Bobrowca oraz Kapela Grzegorza Tomaszewskiego z Luboczy. Muzycy na co dzień popularyzują w swojej twórczości melodie ludowe wywodzące się z regionu rawsko-opoczyńskiego. Zawsze grają na żywo z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów, z pasją, żywiołowo, naturalnie, często improwizując. Innymi słowy, promują "ludowiznę" w jej najczystszej, najprostszej postaci.
Hasło tegorocznej potańcówki nie było przypadkowe. Nawiązywało do tytułu płyty Kapeli Gmajów z Gliny (Kapela Gmajów – "zabawa na dechach w Glinie").
Jak pochwalili się gospodarze wydarzenia: mamy dla Państwa przygotowaną niespodziankę w postaci albumu muzycznego, na którym znalazło się 11 piosenek naszej rodzimej kapeli. Płyta została wydana dzięki wsparciu Koła Gospodyń Wiejskich Energia 60 Plus z Sadykierza, które zdobyło grant w konkursie "Kulturalnie regionalnie" 2024. Autorami i koordynatorami projektu byli Marianna Ejsak i Paweł Rydz. Na płycie możemy usłyszeć Władysława Gmaja (założyciela Kapeli Gamajów) wraz z gościnnym udziałem Bogdana Stankiewicza - śpiewaka i bębniarza z Wałowic oraz Jana Kępy - skrzypka z Bobrowca.
Na zakończenie udało mi się podpytać trzech wielkich muzyków: Władysława Gmaja, Bogdana Stankiewicza i Jana Kępy jak zareagowali na pomysł stworzenia wspólnej płyty? Jak zgodnie odpowiedzieli: był to dla nas zaszczyt i zarazem przyjemność, bo muzyka ludowa to nasze życie, jest z nami od maleńkości, więc jak pojawiła się taka propozycja, to od razu się zgodziliśmy. Do tego lubimy działać, występować, bawić ludzi. Dzięki tej płycie chcemy pokazać też innym gminom, że czujemy się wyjątkowi, że zdajemy sobie sprawę, że w naszej "małej ojczyźnie" (Rzeczycy) drzemie nieoceniony potencjał.
Oprócz dobrej zabawy, pouczających rozmów, bogactwa przeżyć duchowych i wizualnych, na biesiadujących czekał też pyszny poczęstunek serwowany przez Panie z KGW Glina. Było domowo, sielsko i pysznie! Kto nie był, niechaj żałuje, a tymczasem do zobaczenia za rok!
Katarzyna Kotela