Będzie absolutoryjna sesja Rady Miejskiej
W przyszły czwartek (24 czerwca) odbędzie się sesja Rady Miejskiej, na której omawiany będzie raport o stanie miasta na koniec 2020 roku. W debacie nad raportem uczestniczyć mogą mieszkańcy, ale nieliczni. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym głos będzie mogło zabrać 15 tomaszowian. W minionych latach chętnych do dyskutowania nie było jednak zbyt wielu. Zdarzały się tylko pojedyncze wystąpienia.
Być może przeszkodą w bardziej powszechnym uczestniczeniu w debacie nad raportem o stanie miasta jest trochę skomplikowana procedura. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie, zobowiązany jest złożyć do przewodniczącego Rady Miejskiej pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób (w gminie powyżej 20.000 mieszkańców).
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym "Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia".
W Tomaszowie zgłoszenia do udziału w debacie będą przyjmowane do 23 czerwca do godziny 16.00 w Biurze Rady Miejskiej, pokój nr 19 w Urzędzie Miasta (I piętro). Formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej www.tomaszow-maz.pl oraz dostępny jest w Biurze Rady. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem tel. 44 724-45-52.
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym od 2018 roku wprowadziła nowe formy oceny działalności władz samorządowych za miniony rok. Obecnie prezydent miasta co roku do dnia 31 maja ma obowiązek przedstawić radnym raport o stanie miasta, będący podsumowaniem rocznej działalności organów wykonawczych, a w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady miejskiej i budżetu obywatelskiego.
I prezydent taki raport po raz trzeci przygotował. Tak jak w latach poprzednich wyszło jedno wielkie chwalenie się dokonaniami. Z obszernego dokumentu wynika, że Tomaszów ma się bardzo dobrze, że wszystkie programy realizowane są właściwie i że nawet nie ma opóźnień w realizacji uchwał.
Raport z każdym rokiem rośnie. Pierwszy za 2018 rok miał 89 stron, a za rok miniony aż 165 stron. Na tak licznych kartach zapisano po prostu, co poszczególne wydziały magistratu i spółki komunalne robiły w minionym roku. Nie zająknięto się za to o problemach, jak choćby w oświacie czy drogownictwie, o niezrealizowanych zadaniach.
Ciekawi jesteśmy, czy poza radnymi ktoś się raportem zainteresuje i zechce podyskutować o stanie Tomaszowa w 2020 roku. Na zebranie 50 podpisów ma jeszcze tydzień.
(poż)



Komentarze