Stowarzyszenie Dolina Pilicy prowadzi projekt pn. "Powracając do tradycji z nowymi umiejętnościami...". Otrzymał na nie środki w kwocie 140 tys. zł.
- Zarząd Województwa zaakceptował nasz projekt w pełnym wymiarze budżetu na kwotę ponad 140 tys. zł., z czego oczywiście bardzo się cieszymy – mówi Bronisław Helman, prezes Stowarzyszenia Dolina Pilicy. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się szereg zajęć szkoleniowo-warsztatowych dla mieszkańców. Jednym z działań będzie plener malarski pod kierunkiem znanego i cenionego artysty malarza Józefa Panfila w Smardzewicach i Inowłodzu oraz warsztat malarski dla dzieci i młodzieży w Poświętnem i Przedborzu pod kierunkiem Anny Marii Jurewicz. Ale to nie wszystko. - We wrześniu i październiku zostaną jeszcze przeprowadzone warsztaty fotograficzno-filmowe, warsztaty barwienia naturalnego, naturalnych kosmetyków, wyrobów ze sznurka, czyli makrama, szycia sakiewek średniowiecznych, teatralne wielopokoleniowe, bibułkarskie, ceramiczne, cykl warsztatów kulinarnych z lokalnych produktów – informuje B. Helman.
- Wszystkie te zajęcia, obok szansy doskonalenia nowego warsztatu, będą okazją do poznawania twórców, ludzi mających wiele do powiedzenia w prezentowanych przez siebie specjalnościach – dodaje. Na tego typu zajęcia można się zapisywać (liczba miejsc ograniczona). Np. 23 września na Zamku w Inowłodzu odbędą się warsztaty dzikiej kuchni, 24 września stowarzyszenie zaprasza na warsztaty kulinarne z produktem lokalnym. Odbędą się one w Świetlicy Wiejskiej w Łazisku. 28 września w Helenowie w gm. Czerniewice odbędą się warsztaty barwienia naturalnego; 30 września, jak również, 2, 9 i 10 października odbędą się warsztaty ceramiczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzeczycy.
J.D.