Już tylko miesiąc pozostał do ogólnopolskiego Biegu Malinowskiego w Tomaszowie. Zgłoszenia do rywalizacji na dystansie 10 km przyjmowane są przez Internet do 1 września lub do wyczerpania limitu 250 osób (może być zwiększony). Dotychczas na stronie domtel.pl zarejestrowało się 106 biegaczy.
42. już Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego odbędzie się w tym roku 10 września.
Uczestnicy będą rywalizować tradycyjnie w biegu głównym na dystansie 10 km. Odbędzie się również bieg rekreacyjny dla uczczenia 100-lecia Robotniczego Klubu Sportowego Lechia.
Głównym celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego – wybitnego sportowca, który trzykrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich. Najpierw w Monachium (1972), następnie w Montrealu (1976), a na koniec w 1980 roku w Moskwie, gdzie został mistrzem olimpijskim w biegu na 3 km z przeszkodami. Popularny "Bronek" w 1981 roku zginął w wypadku samochodowym na moście w rodzinnym Grudziądzu.
Rok później odbył się pierwszy tomaszowski bieg uliczny TKKF i od tej pory pamięć wielkiego lekkoatlety biegacze czczą w Tomaszowie rywalizacją sportową. Zawody mają również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Przez 34 lata bieg organizował tomaszowski oddział Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, zaś obecnie głównym organizatorami są Stowarzyszenie Abstynenckie Azyl oraz miasto Tomaszów.
Zapisy do biegu głównego na 10 km przyjmowane drogą elektroniczną do 1 września na stronie internetowej https://zapisy.domtel-sport.pl/42-ogolnopolski-tomaszowski-bieg-im-bronislawa-malinowskiego-v9398. W przypadku wyczerpania limitu 250 osób do 25 sierpnia, liczba miejsc zostanie zwiększona. W przypadku niewyczerpania limitu, zgłoszenia przyjmowane będą w biurze zawodów w dniu imprezy w godz. 8.00-8.55. Opłata startowa wynosi 60 zł do 1 września, a po tym terminie wzrośnie do 80 zł.
Start i meta imprezy usytuowane zostaną na placu Kościuszki. Do pokonania będą dwie 5-kilometrowe pętle. Nastąpi zatem istotna zmiana trasy, bo w ostatnich latach była jedna, 10-kilometrowa pętla, wiodąca aż pod Groty Nagórzyckie. Teraz po starcie zawodnicy pobiegną aleją Piłsudskiego, skręcą w lewo w ulicę Bema, a następnie będzie długa prosta ulicami Zieloną i Wandy Panfil. Powrót do centrum ulicami: Maya, Graniczną, Stolarską i Jerozolimską. Pomiar czasu dokonywany będzie elektronicznie (chipy). Start biegu zaplanowany jest na godz. 9.40. Obowiązuje limit czasu 2 godziny.
Najważniejszą rywalizację sportową poprzedzi o godz. 9.10 bieg rekreacyjny, w tym roku poświęcony jubileuszowi 100-lecia RKS Lechia. Po nim odbędzie się quiz z nagrodami.
Przed rokiem pierwszy linię mety minął 27-letni Patryk Stypułkowski, który sięgnął po zwycięstwo trzeci raz w swej karierze. Wcześniej wygrał w 2019 i 2020, a w 2021 roku został wyprzedzony na finiszu przez Ukraińca Dmyłra Musiiatchenkę. Biegacz reprezentuje Młodzieżowy Klub Sportowy w Tomaszowie.
(poż)



Komentarze