Środa, 17 czerwca 2026, Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana

 

dworzec w Tomaszowie Mazowieckim w trakcie remontu...jeździć mają pociągi z Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej. Oczywiście postulat nie jest nowy, a jego realizacja to nadal pieśń przyszłości. Wreszcie jednak plany przyjmą konkretny kształt – i to dosłownie. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe 8 stycznia ogłosiła przetarg na dokumentację projektową dla modernizacji i elektryfikacji linii nr 25 na tym odcinku.


Już w początkach poprzedniej dekady Łódzki Urząd Marszałkowski wnosił o rozpięcie na "25" trakcji pomiędzy naszym miastem a Opocznem lub Skarżyskiem-Kamienną. Odcinek jest ostatnim na ważnej linii z Łodzi do Dębicy na Podkarpaciu, który nie jest w nią wyposażony. Wielokrotnie zmieniano koncepcje inwestycji. Ostatecznie regionalny samorząd porozumiał się ze swoim świętokrzyskim odpowiednikiem i wraz z nim wystąpił o dofinansowanie przedsięwzięcia obejmującego także modernizację trasy w ramach rządowego programu Kolej Plus. Wniosek został zakwalifikowany, przy czym dotacja z budżetu centralnego dotyczyć ma tylko przygotowania dokumentacji projektowej, a nie samych robót budowlanych. Ponadto poprzedni rząd ogłosił również, iż ten sam odcinek międzywojewódzkiego ciągu ma być częścią jednej z tzw. szprych kolejowego układu projektowanego przez Centralny Port Komunikacyjny. Obecny podtrzymał plan wykorzystania go w tworzeniu nowego korytarza dalekobieżnego. Zmieniano plany, co odsuwało w czasie ogłoszenie postępowania przetargowego, początkowo zakładanego na trzeci kwartał (a później końcówkę) 2025 roku. Cierpliwość była jednak wskazana, gdyż powodem opóźnienia okazała się decyzja zarządcy infrastruktury o podniesieniu parametrów technicznych linii.


Ostatecznie prace projektowe obejmą trzy odcinki: Tomaszów Mazowiecki–Opoczno (bez Opoczna) i Wąsosz Konecki–Skarżysko-Kamienna, które mają zapewnione finansowanie z rządowego "Programu uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej Kolej Plus do 2029 roku" oraz Opoczno–Wąsosz Konecki wraz z budową nowych łącznic do linii nr 4 – Centralnej Magistrali Kolejowej z finansowaniem z budżetu centralnego. – Inwestycja realizowana w ramach Programu Kolej Plus jest objęta umową pomiędzy Polskimi Liniami Kolejowymi SA i Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, który zapewnia współfinansowanie na poziomie 15 procent kosztów oraz uruchomienie przewozów pasażerskich. Ogłoszenie przetargu na dokumentację to efekt wspólnych uzgodnień dotyczących rozszerzenia zakresu projektu – czytamy w komunikacie spółki. – W celu poprawy parametrów technicznych linii oraz utworzenia spójnego ciągu komunikacyjnego, dostosowanego również do wymogów CPK, zaktualizowano założenia projektowe. Pierwotnie projekt przewidywał maksymalną prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h, bez elektryfikacji i drugiego toru, a dla środkowego odcinka Opoczno–Wąsosz Konecki nie było zapewnionego finansowania. Uzyskano zgodę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na zwiększony zakres projektowania oraz zabezpieczono dodatkowe środki finansowe z budżetu państwa na realizację dokumentacji projektowej dla odcinka Opoczno–Wąsosz Konecki. Dzięki współpracy z Ministerstwem Infrastruktury oraz Urzędami Marszałkowskimi: Województwa Świętokrzyskiego i Województwa Łódzkiego, projekt przyniesie lepsze efekty i poprawi dostępność transportu dla mieszkańców środkowej Polski – podkreślono. Projekt zakłada bowiem podniesienie prędkości do 200 km/h na odcinku Tomaszów Mazowiecki–Wąsosz Konecki (z możliwymi ograniczeniami na przejazdach kolejowo-drogowych do czasu budowy skrzyżowań bezkolizyjnych i dróg równoległych) oraz do 160 km/h na odcinku Wąsosz Konecki–Skarżysko. Założenia przewidują także dobudowę drugiego toru oraz modernizację infrastruktury pasażerskiej (w postaci nowych i przebudowanych peronów na stacjach i przystankach między Tomaszowem a Skarżyskiem).


Budowa łącznic pomiędzy linią nr 25 i CMK umożliwi natomiast podróżowanie w kierunku Warszawy, Krakowa i Katowic, a zwiększona przepustowość zwiększenie liczby połączeń. Tym samym, na co także zwrócono uwagę, łącznie ponad 87 kilometrów linii kolejowej oraz nowe łącznice mają stworzyć spójny ciąg komunikacyjny w centralnej i południowo-wschodniej Polsce, poprawiając dostępność transportu dla około 170-tysięcznej populacji dziewięciu gmin. Tomaszów Mazowiecki ma być jednym z trzech miast powyżej 10 tys. mieszkańców (obok Opoczna i Końskich), które w szczególności zyskają komfortowe przejazdy ekologicznymi pociągami.

Trzeba przy tym pamiętać, że póki co zamawiane są wyłącznie prace projektowe. Termin realizacji robót budowlanych pozostaje nieznany.

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Kiedy? Gdzie? Co?

Przed nami kolejny weekend pełen at...

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

NAJNOWSZE

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Bardziej popularne są u nas technika?

Zakończył się pierwszy etap rekruta...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

"Koszyczkowe" tańce

Zaprasza na nie Miejskie Centr...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

WYDARZENIA

Maślany festiwal w Lubochni

Mimo kapryśnej pogody XV Lubocheńsk...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Niedziela miodem płynąca [GALERIA ZDJĘĆ]

W Żelechlinku 7 czerwca odbyło si...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

< /body>