W sobotę, 16 maja czeka nas wyjątkowa noc – Noc Muzeów. Będzie można na nowo odkrywać znane, w nietypowej odsłonie lub niedostępne zazwyczaj miejsca. Zwiedzać je nieodpłatnie lub w ramach specjalnej oferty. Tak będzie również w Tomaszowie Mazowieckim i Inowłodzu.
W Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego (ul. POW 11/15) największą atrakcją ma być spotkanie zatytułowane "Kto szuka, ten znajduje – jak to ze skarbem było", czyli wokół tajemniczego znaleziska ze spalskich lasów, odkrytego w kwietniu br. przez członków Towarzystwa Fortyfikacyjnego "Linia Pilicy" (a o którym pisaliśmy na łamach TIT nr 16). Weźmie w nim udział Bartosz Koperkiewicz, czyli odkrywca skarbu, zaprezentowana zostanie też część wydobytych przedmiotów. Wiodącym tematem programu uczyniono jednak sport. Przewidziane są muzealne spotkania z tomaszowskimi olimpijczykami pod hasłem "Z Tomaszowa na Olimp", pod którym kryją się prezentacje sylwetek pochodzących z Tomaszowa uczestników igrzysk olimpijskich, rozmowy z nimi czy rozdawanie autografów oraz kuratorskie oprowadzanie pod wystawie pt. "Start – rowerem przez historię. 50 lat KS Start". Dla najmłodszych zaplanowano natomiast tematyczny quiz. Wszystkie atrakcje dostępne będą nieodpłatnie.
Do bezpłatnego zwiedzania w godz. 16.00–22.00 udostępnione zostaną również: Skansen Rzeki Pilicy i Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie" (tu ostatnie wejście o 21.30), Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Zbawiciela przy ul. św. Antoniego 39 oraz willa dr. Jana Serafina Rodego, czyli siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.
Pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami kursowała będzie specjalna, także bezpłatna, linia MZK. Wyjazdy autobusów spod siedziby muzeum zaplanowane są na: 16.30, 17.30, 18.50 i 19.50. Kolejne przystanki to: św. Antoniego – Park Rodego (16.35, 17.35, 18.55 i 19.55), Groty Nagórzyckie (przyjazdy: 16.50, 17.50, 19.10 i 20.10, wyjazdy: 17.35, 18.35, 19.55 i 20.50), Skansen (przyjazdy: 17.50, 18.50, 20.10 i 21.05, wyjazdy: 18.35, 19.35, 20.55 i 21.30), św. Antoniego – Starostwo Powiatowe (18.40, 19.40, 21.00 i 21.35) i ponownie muzeum (przyjazdy: 18.45, 19.45, 21.05 i 21.40).
- W blasku świec
Po raz pierwszy w Noc Muzeów włączy się w tym roku Zamek w Inowłodzu. Jak przekonują jego przedstawiciele, odwiedzenie go w tę akurat sobotę może być źródłem dreszczyku emocji – w nocy bowiem mury zamkowe ożywiają się i zaczynają swoją opowieść. Na zwiedzanie średniowiecznej budowli w blasku świec organizatorzy zapraszają w godz. 18.00–23.00. Wstęp wolny.

wk



Komentarze