Część sidingowej elewacji z tabliczką z napisem "Zabytek prawem chroniony" spadła już na ziemię. Administrator przymocował nową informację: "Uwaga! Budynek do rozbiórki". Tyle tylko, że bez zgody konserwatora nie może go wyburzyć. Ruina przy ulicy Mireckiego 13 nadal figuruje w rejestrze zabytków.
Obiekt to pozostałość po osiedlu tkaczy sprzed prawie 200 lat. Pół wieku temu został wpisany do rejestru zabytków ze względu na wartość historyczną i architektoniczną. Obecnie wygląda fatalnie, ale zgodnie z ostatnią opinią ekspertów nadal przedstawia wartość zabytkową. Ze względu na... oryginalną bryłę, częściowy wystrój elewacji, pierwotną konstrukcję dachu i w znaczniej mierze historyczną stolarkę okienną i drzwiową. Okna i drzwi są pozabijane płytami i dechami (na pewno nie historycznymi). Z dachu po ostatnich pożarach (dwóch na przełomie roku) niewiele już zostało. Siding (tego materiału nie znano jeszcze na początku XIX w.) z elewacji zaczął odpadać. A cała bryła jest tak niestabilna, że mocniejszy podmuch wiatru może spowodować, że wszystko się rozsypie.
Drewniak jest własnością miasta (administrowaną przez Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego). – Wielokrotnie nasi urzędnicy występowali z prośbą o wyłącznie tego obiektu z rejestru zabytków. Przedstawialiśmy, w jakim stanie jest budynek, ale na razie nie mamy zielonego światła, żeby cokolwiek zrobić – wyjaśnia Joanna Budny, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta.
Po ostatnich pożarach pracownicy TTBS-u przymocowali na elewacji tabliczkę z informacją, że obiekt przeznaczony jest do rozbiórki. – Tyle mogliśmy zrobić, żeby ostrzec przed wchodzeniem na teren tej posesji. Przebywanie tam jest bardzo niebezpieczne – mówi J. Budny.
Decyzję o wyłączeniu ruiny z rejestru zabytków powinno podjąć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (nadzoruje pracę urzędu ochrony zabytków). Ostatnio eksperci uznali, że budynek co prawda uległ zniszczeniu, ale nie utracił wartości historycznej, architektonicznej i naukowej. Zalecili właścicielowi (miastu Tomaszów) podjęcie prac konserwatorskich, czyli renowację obiektu. Na taki krok rzecz jasna się nie zdecydowano.
ag