KGW "Gościniec" powołano do życia z potrzeby (współ)kreowania otaczającej rzeczywistości.
Inicjatorkami powstania koła liczącego obecnie 29 osób są: Alicja Ciotucha, Anna Mucha, Agata Wąchała, Katarzyna Bielas, Monia Małecka i Magdalena Sęk. Panie starają się zachęcać do współdziałania mieszkańców gminy. – Nie mamy długiej historii, gdyż zaledwie od pół roku tworzymy nową tradycję wzajemnej pomocy i wspólnego działania – twierdzą aktywistki. – Staramy się wsłuchiwać w potrzeby innych. Wyróżniają nas marzenia szybko wprowadzane w czyny. Przygotowujemy działania łączące ludzi, inspirujące oraz wzbogacające lokalną społeczność o nowe doświadczenia.
Czym mogą się pochwalić? Od dnia zarejestrowania koła w sierpniu 2024 roku we współpracy z sołectwem Ujazd współorganizowały na placu targowym dziecięcą zabawę Rollo-Disco, pomagały przygotować piknik sołecki w Ujeździe, brały udział w Narodowym Czytaniu "Kordiana". Goszczą przybywających na rozmowy przy herbatce i słodyczach do ujezdzkiego Centrum Aktywności Lokalnej. Organizują "garażówki", propagując wymianę ubrań, biżuterii, książek oraz wielu innych przedmiotów posiadanych w nadmiarze. Przygotowały tegoroczny "Halloween dla dzieci". Zorganizowały warsztaty wykonywania kart i ozdób świątecznych, prowadzone przez grupę plastyczną "Bez Ram" pod kierunkiem Janiny Muskałowej. Uczestniczą w warsztatach "białego śpiewu" prowadzonych przez Jagę Szeptalin.
We współpracy z radą sołecką Ujazdu prowadziły warsztaty wypieków pierniczków dla dzieci. Propagują "jogę twarzy", dopełniając niecodzienny relaks dźwiękami wydobywanymi z mis tybetańskich. Pomagały też w warsztatach tworzenia stroików bożonarodzeniowych, kierowanych przez Elżbietę Majewską.
– Nasz "Gościniec" to nie tylko sucha nazwa, to miejsce otwarte dla radości, gdzie każdy może poczuć się bezpiecznie. Na co dzień staramy się pamiętać co nas łączy, zapominając, co może nas dzielić. Budujemy wspólnotę – uzupełniają .– Nasze KGW skupia 29 pań. Wierzymy, że każda z nas nosi w sobie liczne skarby, którymi warto i należy podzielić się z otaczającymi nas ludźmi.
Jedno z ostatnich przedsięwzięć tej grupy to zimowe kolędowanie z chórem Fantazja z Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach pod kierunkiem Małgorzaty Karazim, poświęcone pamięci Tomasza Sobczaka. 21 grudnia śpiewały na terenie Osiedla Niewiadów, 4 stycznia na placu Kościuszki w Ujeździe, w ostatnią niedzielę w kościele w Rokicinach, a 19 stycznia w świetlicy wiejskiej w Nowych Chrustach. Chórzystów wspierają młodymi głosami wokalistki i wokaliści z gmin Ujazd i Rokiciny: Kornelia Sobczak, Anna Mucha, Justyna Miazek, Maria Bożyk, Marek Piekarski, Magdalena Puchta, Magdalena Sęk, Nikola Szpiczak, Agata Wąchała, Marcelina Baran, Iga Kruk, Natalia Staszek i Zehreen Jeetun.
EmJot



Komentarze