Po raz ósmy odbywał się w bieżącym roku Integracyjny Konkurs Piosenki pod nazwą "Tomaszowskie Lato".
Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski. Adresowane jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. Otwarte i dla amatorów, i dla osób mających już na swoim koncie wokalne sukcesy. Jego pierwszy etap przeprowadzono on-line. Uczestników przesłuchań finałowych wyłoniono na podstawie nagrań udostępnionych organizatorowi – Powiatowemu Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. – Do rywalizacji stanęło ponad siedemdziesięciu solistów, duetów i zespołów. Niektórzy wykonawcy są u nas kolejny raz, są też tacy, którzy są z nami od pierwszej edycji, ale też wielu uczestników stawia u nas pierwsze sceniczne kroki – podkreśla jego dyrektorka Dorota Ignasiak.
W pracach jury wzięły udział: dr hab. Joanna Zagdańska-Żółkoś – pochodząca z Opoczna wokalistka, pedagog, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Dorota Habiera-Czaplińska – najpierw uczennica, a od ponad trzydziestu lat nauczycielka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Tomaszowie Maz. oraz Kamila Kamocka – tegoroczna magister sztuki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (gdzie studiowała wokalistykę jazzową i estradową). Po burzliwych obradach zakwalifikowały do koncertu laureatów 24 uczestników z różnych grup wiekowych. Wybrały również 20-osobową grupę do udziału w warsztatach wokalnych, poprowadzonych przez J. Zagdańską, a ufundowanych przez PCAS.
Nowością był pomysł na zaprezentowanie najlepszych wokalistów. – Koncert laureatów i wyróżnionych odbył się podczas Biesiady Świętojańskiej. Dało to im możliwość zaprezentowania się przed szeroką publicznością i bezpośredniego kontaktu z widzami. Myślę, że dzięki temu poczuli się ważni i docenieni – wyjaśnia D. Ignasiak. Co więcej, nie tylko publiczność, ale i sami finaliści poznali szczegółowe wyniki dopiero po koncercie. I tak: w kategorii wiekowej do lat 6 wyróżnienia otrzymały Zuzanna Karszniewicz i Tola Winkler. W kat. 7–10 lat pierwsze miejsce przyznano Janowi Stępniewskiemu, drugie – Julii Pawłowskiej, trzecie – Katarzynie Łapińskiej, wyróżnienia zaś: Karinie Szczepańskiej, Kornelii Żyłce oraz Zespołowi "Żelki". W kat. 11–15 lat pierwsze miejsce zdobyła Anna Jankowska, drugie – Łucja Zając, trzecie – Kornelia Fornalczyk, a wyróżnienia: Dominika Kwiatkowska, Lena Mierzwa i Maria Wójcik. W kat. 16–20 lat pierwsza nagroda powędrowała do Julii Stodulskiej, druga – do Igi Zielińskiej, zaś trzecia – do Juliana Dobrzyńskiego, wyróżniono natomiast: Maję Borowiec, Oliwię Książczak i Weronikę Wójcik. W kat. 21+ pierwsze miejsce przyznano Agacie Widlarz, drugie – Mieczysławowi Kinclowi, a trzecie – Jadwidze Kocik. Grand Prix uhonorowano Mateusza Włodarczyka.
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
wk
Komentarze