Wtorek, 16 czerwca 2026, Imieniny: Aliny, Anety, Benona

 

monitoring mW Tomaszowie jest już 130 kamer monitoringu miejskiego. Ponad 70 z nich rozmieszono w parkach: Bulwary, Solidarność, Rodego i na Przystani. Natomiast wiele newralgicznych miejsc nie jest monitorowanych. Doskonale o tym wiedzą łamiący prawo.


Na ostatniej sesji Rady Miejskiej insp. Tomasz Jędrzejczyk, komendant powiatowy policji zachwalał współpracę z miejskim monitoringiem. – To jest rewelacja. Pracuję trzydzieści pięć lat w policji, ale nigdy nie spotkałem się z taką skutecznością w żadnej jednostce. W głównej mierze ze względu na zaangażowanie osób obsługujących monitoring miejski – mówił.

Rzeczywiście monitoring miejski pomógł policji w szybkim schwytaniu wielu przestępców. Również sprawcy brutalnego morderstwa dokonanego na młodej kobiecie przy ul. Jerozolimskiej (w lutym 2024 r.). Szybka reakcja operatorów monitoringu pomogła też w odnalezieniu osób zaginionych. Kamery rejestrują przypadki nieobyczajnego zachowania, spożywania alkoholu w miejscach publicznych, wybryki chuligańskie, zagrożenia w ruchu. Z ich zapisów najczęściej korzysta policja, są pomocne dla Straży Miejskiej, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego.

System monitoringu miejskiego został w ostatniej dekadzie w Tomaszowie rozbudowany. – Kiedy objąłem urząd prezydenta w 2014 r., funkcjonowała tylko jedna działająca kamera – twierdzi Marcin Witko.

Miasto było monitorowane systemem kamer w latach 2005–2015. Później monitoringu praktycznie nie było. Działało tylko kilka kamer na placu Kościuszki. Jesienią 2017 r. został uruchomiony nowy system, oparty o sieć światłowodową i radiową, dużo bardziej zaawansowany technologicznie. W kolejnych latach był sukcesywnie rozbudowywany. Uruchomiono również stanowisko podglądowe monitoringu miejskiego w komendzie policji (dyżurka). W ramach realizacji programu Smart Cities do systemu kamer monitorujących miasto podłączono również kamery mierzące natężanie ruch samochodowego w centrum.

Obecnie w całym Tomaszowie jest 130 kamer. Rejestrują obraz w centrum miasta (na placu Kościuszki, al. Piłsudskiego, św. Antoniego czy Warszawskiej), również przy niektórych szkołach (SP nr 1, 10, 7) czy na rondach: Zesłańców Sybiru, Tomaszowskich Olimpijczyków, gen. Andersa,  R. Dmowskiego i A. Walentynowicz. Kamery wiszą nad ulicami: Ludwikowską, Partyzantów, Głowackiego, Sterlinga, Kwiatową, Kombatantów, Jerozolimską, Zieloną czy Dzieci Polskich.

Najwięcej z nich  (ponad 70) znajduje się w parkach: Bulwary, Rodego, Solidarność i na Przystani przy ul. PCK. Wielu tomaszowian twierdzi, że "naszpikowanie" terenów zielonych kamerami było zupełnie niepotrzebne. – Nowe, zrewitalizowane miejsca rekreacyjne powinny być monitorowane, ale teraz kamery wiszą tam praktycznie na każdym słupie czy drzewie. Po co?! To przesada. Przecież wypoczywają tu głównie starsi ludzie i rodziny z dziećmi. Chuligani gromadzą się w innych miejscach i tam wyrządzają szkody – twierdzi jeden z nich.

Do aktu wandalizmu doszło w ostatnim czasie przy ul. św. Antoniego. Nieznani sprawcy zdewastowali ławki przy zbudowanym niedawno street workout parku obok górki Baśniowa. Na dróżkach, drabinkach czy linach do podciągania ćwiczą tam młode osoby. Nie wiedzą, kto mógł to zrobić. – To dla nas też niezrozumiałe. Pewnego dnia przyszliśmy i zastaliśmy takie zniszczenia – mówią.

Zgłosiliśmy sprawę na policję. Najbliższa kamera monitoringu wisi na ul. św. Antoniego (na wysokości ogródków działkowych). Z jej zapisu trudno będzie wytypować sprawców. Oko kamery tam nie sięga. W mieście jest więcej takich miejsc, które powinny być monitorowane. Przydałyby się chociażby tam, gdzie notorycznie wyrzucane są śmieci.

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Kiedy? Gdzie? Co?

Przed nami kolejny weekend pełen at...

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

NAJNOWSZE

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Bardziej popularne są u nas technika?

Zakończył się pierwszy etap rekruta...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

"Koszyczkowe" tańce

Zaprasza na nie Miejskie Centr...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

WYDARZENIA

Maślany festiwal w Lubochni

Mimo kapryśnej pogody XV Lubocheńsk...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Niedziela miodem płynąca [GALERIA ZDJĘĆ]

W Żelechlinku 7 czerwca odbyło si...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

< /body>