514 uczniów zdaje egzamin ósmoklasisty w miejskich szkołach. Swoje zmagania zaczęli we wtorek, 13 maja od języka polskiego. Jak im poszło?
Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. Poza sprawdzianem z języka polskiego, również z matematyki oraz z języka obcego, zdawane w kolejne dni. Ostatnie tygodnie były dla uczniów czasem wytężonej nauki. Robili testy i zastanawiali się, jakie zagadnienia mogą być w tym roku. Dużo osób uczyło się bardzo pilnie, bo to przepustka do dostania się na wymarzony profil do wybranej szkoły. Z tego co wiemy, dużą popularnością cieszy się nowo tworzona klasa technik mechanik lotniczy w ZSP nr 1. – Większość chłopców z Tomaszowa chce tam chyba iść – śmieje się pani Kasia, której syn zdaje obecnie egzamin. Popularnością cieszą się jak zwykle tomaszowskie ogólniaki. Ale żeby się do nich dostać, trzeba dobrze zdać egzamin.
We wtorek przed godz.9.00 odwiedziliśmy SP nr 12, gdzie – jak poinformowała nas Ewa Chachuła, wicedyrektorka placówki – do tego egzaminu podeszło 88 osób. Dwie zostały zwolnione. Młodzież była nieco zestresowana, zresztą nie ma się co dziwić. Wśród uczniów były m.in. Wiktoria i Oriana, przyjaciółki wspierające się nawzajem przed wejściem do klasy. – Trochę się teraz stresujemy, ale mamy nadzieję, że będzie dobrze – przyznały.
Ogółem w Tomaszowie do egzaminów ósmoklasisty, według informacji od Iwony Sudak, dyrektorki Wydziału Edukacji w UM, przystępuje 514 uczniów, w tym 22 z Ukrainy. Największa grupa podchodzi z SP nr 1. To 118 osób. Dużo zdaje też w SP nr 10 – 92 oraz we wspomnianej SP nr 12 (mogło 90, przystąpiło 88). W SP nr 14 zdaje 63 uczniów, w SP nr 8 – 47, w SP nr 13 – 43, w SP nr 6 – 39, a najmniej – 22 – w SP nr 7. Są też szkoły, w których nie ma ósmych klas (ze względu na wcześniejszą reformę szkolnictwa) i egzamin się nie odbywa. To SP nr 3, 9 i 11. Tam były wcześniej tylko gimnazja.
Na języku polskim ósmoklasiści najpierw musieli odpowiedzieć na pytania otwarte bądź zamknięte odnoszące się do podanego tekstu. Kolejne zadania dotyczyły gramatyki i języka. Na końcu trzeba było napisać wypracowanie z odniesieniem do wybranej lektury. W tym roku pojawiła się lektura "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnára (jedna z najpiękniejszych, a przynajmniej naszym zdaniem, lektur dla młodzieży). W ostatnim zadaniu egzaminu ósmoklasisty uczniowie musieli napisać przemówienie. Obecnie czas trwania egzaminu wydłużono do 150 min.
Zapytaliśmy jednego z uczniów, Bartłomieja Rożeja z SP nr 14, o wrażenia po egzaminie z języka polskiego. – Wydaje mi się, że egzamin był łatwy i dobrze mi poszedł. Nie stresowałem się i wszystko napisałem oraz potem sprawdziłem. Moim zdaniem egzamin był łatwiejszy niż próbne – twierdzi B. Rożej.
Wyniki zostaną opublikowane 4 lipca br. Dla tych, którzy z powodu niespodziewanych sytuacji losowych nie mogli pisać egzaminu w terminie głównym, przewidziano dodatkowy termin, tj. 10 czerwca.
Komentarze