Niedziela, 7 czerwca 2026, Imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta

 

studnia mPrzy ul. Chemików na osiedlu Strzelecka w Tomaszowie jest studnia, do której niegdyś tłumnie ściągali tomaszowianie z różnych zakątków miasta. Zapewniali, że to najlepsza woda w mieście. Dziś są zaniepokojeni, bo studnia nieczynna jest od kilku miesięcy.


Fama o znakomitej wodzie w studni przy ul. Chemików krąży po całym mieście. Przychodzą po nią nie tylko mieszkańcy osiedla Strzelecka. Tomaszowianie z innych osiedli, nawet peryferyjnych, zjeżdżają tu najczęściej rowerami, ale także samochodami. Niegdyś rankiem i przed południem przy studni często tworzyły się kolejki. Dziś rzadko można spotkać tak licznych amatorów świeżej wody, ale stałych bywalców nie brakuje. Nadal są smakosze, którzy twierdzą, że ugotowany z takiej wody rosół lub zaparzona herbata to niebo w gębie w porównaniu z wodą z kranów.

– Niektórzy śmieją się z nas, że oszczędzamy, bo w domu za wodę z kranu trzeba płacić, a tu jest darmo. Ale to bzdura – mówi mężczyzna, który przyjechał autem z osiedla Niebrów. – Bywam tu dwa razy w tygodniu. Miesięcznie biorę średnio trzydzieści baniek po pięć litrów. To 1/7 metra sześciennego, który w wodociągach kosztuje niespełna 5 zł. Oszczędzam więc niecałą złotówkę, a paliwa spalę pewnie za 30 zł. Tu nie chodzi o pieniądze, ale smak. Ludziom przywykłym do kranówki, płynącej do nas z Pilicy, trudno zrozumieć, że dla dobrej jakości herbaty czy kawy warto taszczyć wodę z daleka.

Ostatnio nasi czytelnicy podnieśli alarm, że studnia na osiedlu Strzelecka przestała działać. Ba, nie działa od jesieni. Pojawiła się więc plotka, że ma być zlikwidowana, bo są z nią same kłopoty. Okazuje się, że nie jest to prawda.

To lokalne ujęcie wody należy do Spółdzielni Mieszkaniowej "Grota", która bardzo o nią dba. Zwykle zimą, gdy siarczyste mrozy mogłyby spowodować zamarznięcie urządzeń, woda była wyłączana okresowo, ale tym razem jest inaczej. Jak wyjaśnia prezes spółdzielni Krzysztof Strucki, w końcu ubiegłego roku okazało się, że woda jest zanieczyszczona biologicznie i chemicznie. Ujęcie zostało więc zamknięte. Zimę trzeba było przeczekać. Obecnie studnia jest wyczyszczona, a stara woda wypompowana. Niebawem próbki wody trafią do sanepidu na szczegółowe badanie. Jeśli będzie pozytywna decyzja, to studnia ponownie zostanie uruchomiona. Dodajmy jeszcze, że jeśli woda znów z niej popłynie, to studnia będzie czynna tylko w dzień. Na noc urządzenie zegarowe wyłącza pompę.

W Tomaszowie jest kilkadziesiąt studni publicznych. Teoretycznie służą jako rezerwa na wypadek poważniejszych awarii. Niegdyś były to zwykłe studnie z ręcznymi pompami. Dziś wszystkie zostały zmodernizowane, z ziemi wystają rury z kranami, a wodę podają pompy elektryczne.

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

Zrobili film o Tatrach

Jeśli ktoś, czytając tytuł pomyślał...

Żelechlinek zaprasza na miodobranie 

XVII Powiatowe Miodobranie odbędzie...

Zabawa na Niebrowie

Parafialny festyn przy Kościele św...

Wypadek na quadzie

15-letni chłopiec kierujący czterok...

Święto najmłodszych druhów

...czyli strażaków dziecięcych i mł...

Spacer szlakiem tomaszowskich Żydów 

To będzie już kolejne spotkanie z h...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

Ratownicy mogą wyjechać nad morze!

Tam latem bez problemu dostaną zatr...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

NAJNOWSZE

Dwa miliony kur przyjedzie do Twardej!

W pobliżu osiedla w tej miejscowośc...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Ratownicy mogą wyjechać nad morze!

Tam latem bez problemu dostaną zatr...

Kiedy? Gdzie? Co?

Wydarzenia w Tomaszowie Mazowi...

Biblioteki w czerwcu

W najbliższą oraz trzecią sobo...

Czerwcowe Bajanie na szklanym ekranie

Oddział dla Dzieci i Młodzieży...

Dobry pomysł to za mało – jak zdobyć grant?

Spotkanie edukacyjne pod powyższym ...

Lato w mundurze

W poniedziałek, 8 czerwca rozpocząć...

Zabawa na Niebrowie

Parafialny festyn przy Kościele św...

Zrobili film o Tatrach

Jeśli ktoś, czytając tytuł pomyślał...

WYDARZENIA

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

Wiceministra zdrowia odwiedziła TUTW

Katarzyna Kacperczyk, pochodząca z ...

Mamo, jesteś najlepsza

Taki tytuł nosił koncert, w którym ...

Rambit ekologiczny w Rzeczycy

Wydarzenie odbyło się 21 i 22 maja...