Pierwsze bociany właśnie zawitały do Polski i są już w powiecie tomaszowskim. W województwie łódzkim jest ich więcej niż przed laty, a ptaki te szczególnie lubią tereny w gminie Rzeczyca.
"Bociek jest! Wiosny wiest" (czyli zwiastun) mówi stare przysłowie. I faktycznie, są już u nas bociany, i jest wiosna. – Pierwsze ptaki pojawiły się w zeszłym tygodniu. Sygnały, że są, były już trochę wcześniej, ale ogólnie ich przylot się trochę opóźnił. Lecąc z południa, musiały być w drodze wstrzymane. U nas przecież sprzyjająca pogoda była wcześniej, a bocianów nie było. Może w czasie ich podróży wystąpiły deszcze – zauważa Szymon Kielan, starszy specjalista z Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, pochodzący z okolic Rzeczycy i w naszym powiecie obserwujący ptaki.
Bociany wędrują, wykorzystując ciepłe prądy wznoszące. Gdy ziemia się nagrzewa, odrywa się od niej coś w rodzaju bąbla ciepłego powietrza, który wznosi się wysoko, bo jest cieplejszy niż powietrze. Z takiego bąbla albo – jak nazywają to zjawisko piloci szybowców – prądu termicznego korzystają właśnie bociany. Dzięki szerokim skrzydłom unoszą się wysoko. Ptaki, wykorzystując lot ślizgowy, pokonują olbrzymie odległości. W Polsce pojawiają się przeważnie w "książkowym" czasie, czyli około 25 marca. Szymon Kielan widział je już na terenie gminy Rzeczyca i pod Poświętnem. Spotkać można je na tamtejszych łąkach. Bociek widywany jest też w gnieździe nad drogą wojewódzką nr 713 w Komorowie.
Rok temu w Polsce i w Europie liczone były bociany. Odbywa się ono co 10 lat. – W województwie łódzkim liczebność bocianów wzrosła, zaś na terenach, gdzie jest ich u nas zawsze najwięcej, czyli na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, spadła – informuje S. Kielan. Sam liczył w zeszłym roku bociany w gminach: Rzeczyca, Lubochnia, Inowłódz, Poświętne i Czerniewice. – Nie wiadomo jednak, czy zeszłoroczne liczenie w pełni pokazuje sytuację, czy faktycznie bocianów jest u nas więcej, ponieważ tamten rok był dla ptaków bardzo dobry. Sprzyjała pogoda, na wiosnę było mokro i było dużo pożywienia dla bocianów, stworzyło się dużo par, był sukces lęgowy – informuje. Uważa, że w tym roku takiego sukcesu może nie być, bo jest sucho. Pogoda może się jeszcze zmienić.
Szymon Kielan od lat obserwuje bociany i zauważa ich ciekawe zachowania. Dwa lata temu w Lipiu w gminie Czerniewiece dwie pary bocianów walczyły o gniazdo, jeden bocian skończył przez tę walkę tragicznie – zginął porażony prądem, bo zahaczył o linie energetyczne. – W ogóle są to ciekawe ptaki. Jak wybiorą sobie gniazdo, to już ma być to gniazdo. W Lipiu właśnie było tak, że koniecznie chciały być w gnieździe na niskich, ściętych świerkach. Trzy metry obok mieszkaniec zrobił im inne gniazdo, platformę, to tego nie chciały. Druga para przyleciała i zrobiła się ptasia kłótnia o gniazdo na świerkach – opowiada pracownik Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
W kwietniu pierwsze ptaki już będą wysiadywać jaja w gniazdach, inne będą to robić jeszcze w maju i w połowie czerwca. Dla sukcesu lęgowego bocianów istotna jest aura. Jeśli byłoby zbyt deszczowo, mogłyby mieć problem z żerowaniem. A wtedy zdarzają się różne sytuacje, włącznie z wyrzucaniem młodych z gniazd z powodu niemożności ich wykarmienia. To jednak czarny scenariusz. Przeważnie ptaki świetnie sobie radzą. Zwłaszcza gdy mają w pobliżu dużo łąk. W Łódzkiem dużo tych ptaków jest w okolicach Bzury, Neru i Warty, gdzie występują rozległe łąki. Na naszym terenie, w okolicach Piotrkowa czy Tomaszowa, jest ich mniej, choć oczywiście też są, np. w dolinie Pilicy. W okolicach bardzo rzadko widzi się więcej niż trzy gniazda w jednej wsi. Przeważnie jest jedno lub dwa. W powiecie tomaszowskim wsią, którą lubią te ptaki, jest np. Roszkowa Wola w gm. Rzeczyca. Na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego – ZPKWŁ Oddział NPK i jego otuliny w 2024 r. gniazdowało 28 par bocianów, które wyprowadziły w sumie 69 młodych. Dla porównania 10 lat temu podczas poprzedniego spisu były tu 22 pary, które wyprowadziły 41 młodych. Ubiegłego, bardzo dobrego dla tych ptaków roku, najwięcej było ich w gminie Rzeczyca – 22, ale także Poświętne – 17, Czerniewice – 16, Inowłódz i Lubochnia – po siedem par.
Fot. główne Spalski Park Krajobrazowy- ZPKWŁ Oddział NPK
J.D
Komentarze