Jeszcze niedawno pisaliśmy o możliwościach jakie daje Program Czyste Powietrze i jak wielu tomaszowian już z niego skorzystało, a już został on wstrzymany w całej Polsce, choć miał działać do czerwca 2027 r. Mieszkańcy są oburzeni.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że od 28 listopada 2024 roku wstrzymuje przyjmowanie nowych wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. Decyzja została podjęta w celu przeprowadzenia gruntownej reformy programu, która ma zwiększyć jego efektywność i ukrócić nadużycia. Być może do nadużyć faktycznie dochodziło, to powinny sprawdzić odpowiednie, organy, ale przez wstrzymanie naboru wniosków, mnóstwo osób pozostanie przy kopciuchach i smog będzie się miał tak dobrze, jak ma. Wielu ludzi, planujących wymianę ogrzewania i skorzystanie jest wściekłych.
- Czy prawo powinno działać wstecz? Ja miałam w przyszłym roku zmienić piec węglowy na gazowy, ale teraz widzę, że mi tę szansę odebrano. Program miał działać w tej formie, jaka jest, do końca czerwca 2027 r. Miałam zaciągnąć pożyczkę, a potem liczyłam na dotację, która by mi bardzo pomogła. Teraz nie wiadomo co będzie i jakie warunki trzeba będzie spełniać – mówi jedna z tomaszowianek. Inna złożyła wniosek do Czystego Powietrza w UM w Tomaszowie na końcu września br. - Mam nadzieję, że będzie rozpatrzony, wydałam 30 tysięcy na nowe ogrzewanie. Liczyłam na zwrot części pieniędzy – denerwuje się kobieta. Według podanego także przez tomaszowski magistrat komunikatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków. W ramach programu Czyste Powietrze obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków - czytamy. Program ma wrócić na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania. NFOŚiGW, we współpracy z MKiŚ, przygotował w ramach programu Czyste Powietrze specjalny program dotacji do termomodernizacji domów w czterech województwach dotkniętych powodzią: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Zabezpieczono na ten cel 300 mln zł.
W samym tylko Tomaszowie, według informacji od Tomasza Surmańskiego, dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Klimatu w UM, od początku działania programu z naszego miasta do WFOŚiGW w Łodzi wpłynęły 1352 wnioski o dofinansowanie. Zawarto 1148 umów. W ramach programu w Tomaszowie zrealizowano 728 przedsięwzięć. Kwota uzyskanej dotacji łącznie to 9.464.451,67 zł (stan na 30 września br.). – Przez Urząd Miasta od końca września do 31 października złożono kolejnych 13 wniosków o dofinansowanie – powiedział Tomasz Surmański.