Poniedziałek, 12 stycznia 2026, Imieniny: Bernarda, Czesławy, Grety

 

starostwoW środę, 23 października, odbyła się dwunasta w tej kadencji sesja Rady Powiatu. Jej najważniejszym punktem było odwołanie Zarządu Powiatu. Okazało się jednak, że w radzie nie ma większości, która taką uchwałę mogłaby podjąć.


W końcu maja na najważniejszej w roku sesji Rady Powiatu w Tomaszowie, poświęconej przede wszystkim ocenie działalności samorządu w ubiegłym roku, radni nie udzielili Zarządowi Powiatu najpierw wotum zaufania, a następnie absolutorium. Było to równoznaczne z wnioskiem o odwołanie zarządu, który powinien być głosowany na następnej sesji. Ustawa samorządowa nie określa jednak, jak szybko taki wniosek powinien zostać poddany po głosowanie. Przewiduje jedynie, że "rada powiatu rozpoznaje sprawę odwołania zarządu z przyczyny, o której mowa w ust. 1, na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium".

Od 29 maja minęło jednak sporo czasu, bo dopiero na 12 września zwołana została sesja, w porządku obrad której znalazł się punkt dotyczący odwołania starosty. Ale nie doszła do skutku. Radni opozycyjni zgłosili wniosek o ogłoszenie kilkudniowej przerwy, a gdy nie został on przyjęty, opuścili salę konferencyjną i zabrakło kworum.

Punkt, dotyczący odwołania Zarządu Powiatu, po raz drugi wprowadzony został do porządku obrad XII sesji Rady Powiatu, która odbyła się wczoraj. Jak się okazało, choć starostę i cały zarząd wybiera się w głosowaniu tajnym, to już wniosek o odwołanie głosowany jest w sposób jawny.


W środowym posiedzeniu uczestniczyli radni w komplecie. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym za odwołaniem starosty musi głosować co najmniej trzy piąte ustawowego składu Rady. U nas więc potrzebne było 14 głosów.

Efekt głosowania jawnego był do przewidzenia. Za odwołaniem starosty opowiedziało się jedenaścioro radnych i dokładanie tyle samo było przeciw. Jeden wstrzymał się od głosu. Wniosek zatem nie zyskał większość. Starosta ma teraz co najmniej pół roku spokojnej pracy. W myśl ustawy, kolejny wniosek o odwołanie może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.

Ryszard Pożyczka

Pin It

Komentarze





Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

Z wizytą i upominkami u "Krasnoludków"

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcą...

Wycinka lasu w okolicach Białej Góry

– Ogromne obszary zostały całkowici...

Wciąż nie wybrano nowego starosty

Już w nadchodzący piątek radni znów...

W Tomaszowie dużo więcej osób umiera, niż się rodzi

Co roku sprawdzamy w Urzędzie Stanu...

W orszaku "popłynęli" łodziami

Wierni z parafii św. Rodziny przy u...

Urząd Skarbowy informuje

14 stycznia w godz. 11.00–14.0...

Tragiczny sylwester

31 stycznia około godz. 21.50 na dr...

Tłumy na wigilii u państwa Dębców

Setki Tomaszowian otrzymały świątec...

Światła i rogatki zamiast STOP-u

W ostatnich dniach starego roku zmi...

SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD WYDARZEŃ 2025 ROKU

Każdy z nas przeżywał inaczej minio...

NAJNOWSZE

Mnóstwo chętnych do budowy bloków

Tuż przed świętami SIM KZN Łódzkie ...

Co dalej z przychodnią w Białobrzegach?

Część mieszkańców osiedla Białobrze...

Wciąż nie wybrano nowego starosty

Już w nadchodzący piątek radni znów...

Juniorzy kontra seniorzy

Siatkówka mężczyzn w III lidze Trw...

Czas na półfinały

Siatkówka młodzieżowa Trwają młodz...

Kiedy zapadnie wyrok?

W Sądzie Rejonowym w Tomaszowie trw...

O zieleń miejską zadba Pol-Trak

Choć w najlepsze trwa zima, to wład...

Pomoc i serce dla bezdomnych

Podopieczni Schroniska dla Bezdomny...

Tłumy na wigilii u państwa Dębców

Setki Tomaszowian otrzymały świątec...

Kolędy na góralską nutę

...wybrzmiały w minioną niedzielę, ...

 

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI
Instagram