Od 5 lutego zamknięta jest Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie". Jakie są tego powody?
Na krótko przed rozpoczęciem ferii zimowych w województwie łódzkim miasto zamknęło jedną z naszych najważniejszych atrakcji turystycznych. Powodem jest remont grot, który – jak się dowiedzieliśmy – potrwa około miesiąca. – Termin będzie uzależniony od warunków i stanu wyrobiska, jaki zastaniemy po zdjęciu obudowy górniczej i tzw. tamy zabezpieczającej – wyjaśnia Adam Koziełek, dyrektor Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta.
Dodaje, że Groty Nagórzyckie i podziemna trasa turystyczna kwalifikowane są jako obiekt górniczy podlegający przepisom prawa górniczego i geologicznego, dlatego też prowadzony jest stały nadzór kierownika ruchu górniczego pod kątem bezpieczeństwa użytkowania trasy turystycznej. – Bezpieczeństwo zarówno turystów, jak i osób tu pracujących ma charakter priorytetowy. Obudowa górnicza z uwagi na wysoką wilgotność ulega naturalnemu zniszczeniu, dlatego powinna być wymieniana, zgodnie z dokonywanymi ocenami przez kierownika zakładu górniczego. Ocena taka dokonywana jest na bieżąco. Wynika z niej, że część obudowy chodnika zlokalizowana w okolicach wyjścia ewakuacyjnego oraz deskowanie "tamy" zabezpieczającej przed osuwiskami wymagają wymiany – mówi dyrektor.
Szacowany koszt wymiany części obudowy górniczej i deskowania określono na 100 tys zł. – Ostateczny koszt prac będzie wynikał ze stanu wyrobiska po zdjęciu obudowy. Dodatkowo należy pamiętać, że prace muszą być w zasadzie prowadzone ręcznie, co ma wpływ zarówno na koszt, jak i termin – tłumaczy A. Koziełek. Podkreśla, iż prace trzeba podjąć zawsze jak najszybciej.
Szkoda, że mieszkańcy miasta i województwa nie będą mogli skorzystać ze zwiedzania Grot Nagórzyckich w czasie ferii, ale najważniejsze, by zdążyć z pracami przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.
J.D.