Jak podsumowywał z okazji niedawnych 90. urodzin: otrzymałem życzenia z różnych obszarów mojej aktywności: pedagogicznej, kulturalnej, sportowej i społecznej. Pracował między innymi w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących, gdzie – jak wspominał – przez dwa lata rozmawiał ze słuchaczami o historii i geografii.
W Sądzie dla Nieletnich w Piotrkowie Tryb. pełnił funkcję zawodowego kuratora sądowego. Przedmiotem nauczania, który "WYKŁADAŁEM" najdłużej, było wychowanie do wczasów. Był on ściśle związany z Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie przez 20 lat prowadziłem szkołę narciarstwa – przypomniał. To właśnie z tą placówką był przede wszystkim kojarzony. Począwszy od 1 lipca 1953 roku, wówczas w Państwowym Domu Harcerza im. Ludwika Waryńskiego, później Domu Kultury Dzieci i Młodzieży z tym samym patronem i wreszcie Młodzieżowym Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim przepracował 40 lat (równolegle, od tego samego dnia, należał do Związku Nauczycielstwa Polskiego).
Był instruktorem i nauczycielem, ponadto w latach 1965–1989 i 1990–1991 dyrektorem placówki. W 1993 roku odszedł na emeryturę. I zajął się drugim z miejsc, z którym nieodłącznie się kojarzył. Wraz z żoną Dorotą i synem Mariuszem powołał do życia Galerię Sztuki "Arkady". – Na emeryturze włączyłem się w jej działalność, reprezentowałem ją przez jedną pięcioletnią kadencję w Radzie Seniorów Urzędu Miasta – napisał. Przez ponad 50 lat był zaangażowany w prace Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego.
Cytaty z Bogdana Sobańskiego za jego wpisami na Facebooku z 17 i 18 marca br.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek 5 maja o godz. 12.00 w Kaplicy przy ul. Smutnej.
Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji, kwiatów i zniczy, a środki przeznaczyć do puszek TPTM na renowację nagrobków.
Rodzinie i bliskim śp. Bogdana Sobańskiego składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.
Redakcja TIT
Komentarze