Degustacja miodów i produktów na jego bazie, warsztaty, stoiska edukacyjne i z rękodziełem, wystawa i występy artystyczne – to tylko część atrakcji, jakie w ramach tegorocznej "Słodkiej niedzieli" oferowało mieszkańcom i turystom Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz zaproszeni wystawcy. Wydarzenie odbyło się 13 lipca w Skansenie Rzeki Pilicy.
"Słodkie" imprezy w skansenie to coroczna tradycja. A ponieważ cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno tomaszowian, jak i turystów, więc i w tym roku nie mogło jej zabraknąć. Coś dla siebie mogli znaleźć zarówno miłośnicy pszczół i pszczelich wyrobów, jak i zwolennicy ekologii i życia w zgodzie z naturą oraz fani rękodzieła. Były też inne atrakcje.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wicia wianków, które prowadziła Sabina Grałek. Obok, na stoisku Elżbiety Lenart, można było spróbować chleba na koziej serwatce i porozmawiać z gospodynią z Gospodarstwa Zakopanego w Naturze o ekologicznych uprawach i ziołach. Pieczywo z pieca opalanego drewnem oferował też Tomasz Milczarek, który w Karolinowie prowadzi rodzinną piekarnię rzemieślniczą, a jego chleb otrzymał certyfikat Marka Lokalna Stowarzyszenia Dolina Pilicy. Podobnym certyfikatem mogą pochwalić się państwo Edyta i Rafał Fogielowie, którzy na "Słodkiej niedzieli" wystawili domowy syrop i konfitury z borówki, a także wypełnione nimi rogaliki. Oczywiście nie mogło zabraknąć miodów z Pasieki Jaros i miodowych (choć nie tylko) obwarzanków. Pyszne pierogi i ciasta serwowały panie z KGW Wolowianki z Woli Załężnej, a na stoisku obok czekała wata cukrowa i lemoniada. Były też kramy z biżuterią, szydełkowymi maskotkami czy serami prosto z gór.
Na warsztatach "Od owieczki do niteczki", które proponowała Kinga Maciaszczyk-Bednarek, chętni mogli poznać tajniki tkania, dawne narzędzia do tego używane oraz nauczyć się prząść na wrzecionie. Z kolei Miejskie Centrum Kultury zachęcało do zajęć plastycznych, na których można było wykonać latawce lub m.in. szmaciane laleczki. Był też quiz z nagrodami.
Na stoiskach Nadleśnictwa Smardzewice i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego można było zdobyć wiedzę przyrodniczą oraz sadzonki drzew i krzewów.
Kto się zmęczył, mógł odpocząć na leżakach i posłuchać występów artystycznych w wykonaniu m.in.: Miejskiej Orkiestry Dętej oraz wokalistów Miejskiego Centrum Kultury przygotowanych przez Annę Gnatek czy Zespołu Ludowego "Piliczanie". Na zakończenie w dobre humory wprawił wszystkich swoim kabaretowym show Grzegorz Halama.
Warto również wspomnieć o wystawie "Dary lata" przedstawiającej martwą naturę w rysunku i fotografii przygotowanej przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 9 pod kierunkiem Agnieszki Oleszek oraz Małgorzatę Ziębę, pracownicę Skansenu Rzeki Pilicy.
MarMajs
Komentarze