W przyszłym tygodniu odbędzie się druga tura konsultacji społecznych, dotyczących przebiegu drogi ekspresowej nr 12 Łódź–Tomaszów–Kozenin. – Po zebraniu uwag samorządów i mieszkańców gmin, przez tereny których będzie przebiegała przyszła trasa, projektant zaprezentuje jej skorygowane przebiegi – wyjaśniają urzędnicy z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.
Transprojekt Gdański na zlecenie GDDKiA opracowuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej dla nowej drogi ekspresowej nr 12, która ma połączyć węzeł Łódź-Południe (A1/S8) z węzłem Kozenin (dopiero ma powstać u zbiegu S12 i S74). W październiku ub.r. do konsultacji społecznych projektant przygotował trzy warianty korytarza południowego, które wzbudziły mnóstwo kontrowersji. Mieszkańcy zaprotestowali. Firma z Trójmiasta odebrała około 5 tys. wniosków, sprzeciwiających się budowie nowej eski w zaproponowanym przebiegu.
W drugiej turze konsultacji projektant (wspólnie z inwestorem) zaprezentuje skorygowane warianty (ponownie trzy wersje) przyszłej S12. Znowu tylko w korytarzu południowym (mapy są już dostępne w sieci).
Spotkania odbędą się na terenie powiatów: łódzkiego wschodniego, piotrkowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego.W poniedziałek, 3 marca zaplanowano konsultacje z udziałem mieszkańców gmin Rzgów, Tuszyn i Mniszków, a na wtorek, 4 marca z mieszkańcami gmin Czarnocin i Wolbórz. W środę, 5 marca o godz. 15.00 takie spotkanie zostanie zorganizowane dla mieszkańców gmin Rokiciny i Ujazd (w siedzibie OSP Łaznów, Łaznów 69), a o godz. 18.30 z nowymi wariantami S12 zapoznają się mieszkańcy gminy Będków (w OSP Będków, ul. Rynek Kościuszki 27). W czwartek, 6 marca o godz. 16.00 odbędą się konsultacje w gminie Tomaszów Maz. (w sali sportowej szkoły w Smardzewicach, ul. Główna 10). Tego samego dnia o godz. 19.00 zostanie zorganizowanie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowe (przy ul. POW 10/16). Na piątek, 7 marca zaplanowano konsultacje w gminach Brójce i Sławno.
– Warto zaznaczyć, że propozycje nie są jeszcze ostateczne. W dalszym ciągu możliwe są modyfikacje lub łączenie wariantów między sobą. Długość każdego z nich jest zbliżona i wynosi około 60 km – wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA. W pierwszym kwartale 2026 r. inwestor planuje już złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, a pod koniec 2027 r. uzyskać decyzję środowiskową. Na początek 2028 r. zaplanowana jest trzecia tura spotkań z mieszkańcami. Nowa droga ma być gotowa w ciągu niespełna dekady. – Według przeprowadzonych analiz, już w 2034 r. prognozowane natężenie ruchu na drodze ekspresowej S12 wyniesie 34 tys. pojazdów na dobę, a ponad 46 tys. pojazdów na dobę w 2054 r. – informuje inwestor.
ag
Na zdjęciu głównym fragment jednego z planów, źródło: https://www.s12-lodz-kozenin.pl