Tomaszowskie Teatralia to już tradycja. Dają możliwość sprawdzenia się młodych (i nieco starszych) amatorów aktorstwa oraz obejrzenia ciekawych spektakli z krajowych teatrów na miejscu, czyli w MCK Tkacz. Było dużo emocji, a nagrody trafiły do najlepszych.
Na XVII Tomaszowskie Teatralia, organizowane przez Miejskie Centrum Kultury, składał się głównie przegląd teatrów amatorskich, jak również warsztaty sceniczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do konkursu przesłano 21 zgłoszeń: 13 w kategorii szkół podstawowych, trzy w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz pięć w kategorii teatrów dorosłych.
Prezentacje oceniała komisja w składzie: Anna Ciszowska - teatrolożka, reżyserka, animatorka kultury, ekspertka w zakresie edukacji kulturalnej i pedagogiki teatru, Ewa Audykowska-Wiśniewska - aktorka teatralna i filmowa, związana z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi oraz Przemysław Jaszczak - reżyser teatralny, autor adaptacji i sztuk teatralnych, dyrektor artystyczny Teatru Maska w Rzeszowie.
Kto okazał się w tym roku najlepszy?
W kategorii szkół podstawowych Złotą Maskę przyznano zespołowi "Zeróweczka" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Tomaszowie. Bardzo podobał się ich spektakl "Królewna Śnieżka". Złote Maski za jego reżyserię otrzymały też opiekunki grupy Agnieszka Sosnowska i Ewa Zielińska. Złote Maski powędrowały również do Urszuli Dąbrowskiej-Mrozek i Iwony Michalczyk, opiekunek grup teatralnych "Siódemka" i "Mała Siódemka" ze Szkoły Podstawowej nr 7, za "wzorcową pedagogikę teatru oraz szlachetne metody pracy".
Srebrną Maskę za pomysł inscenizacyjny oraz wrażliwość plastyczną i muzyczną w spektaklu "Na dobranoc" przyznano zespołowi "Biedroneczki z Dziewiąteczki" z SP nr 9. Brązowa Maska za choreograficzną kreację w spektaklu "Pani Twardowska" trafiła do zespołu "Inni" z tej samej szkoły.
Wyróżnienie aktorskie za wykonanie monodramu "Cudowne dziecko" powędrowało do Olgi Cieśli z SP nr 12. Było też przyznane wyróżnienie za zespołową aktorską kreację. Otrzymał je Teatrzyk "Kurtynka" z Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach za sztukę "Kopciuszek". Wyróżnienie za pracę reżysersko-instruktorską jury przyznało Sylwii Kot, opiekunce grup teatralnych ze Szkoły Podstawowej w Ujeździe.
W kategorii teatru młodzieżowego (szkoły ponadpodstawowe) Grand Prix oraz Złotą Maskę otrzymał Młodzieżowy Teatr ds. Ciężkich za spektakl "Wariactwo dorastania". Komisja doceniła wykonawców za autentyczną i przejmującą wypowiedź młodego pokolenia zrealizowaną w tradycji teatru zaangażowanego. Złotą Maskę wywalczył także Janusz Dziubałtowski, opiekun tego teatru. Brązowa Maska powędrowała do Grupy Teatralnej z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej. Nagrodzono ją za realizację klasycznego dramatu Sławomira Mrożka oraz zespołową kreację aktorską w spektaklu "Na pełnym morzu". Wyróżnienie za próbę podjęcia tematu straty i żałoby w oparciu o wybitną, współczesną literaturę otrzymała Aleksandra Jaśkiewicz z Teatru "Szept" z I LO.
O statuetki rywalizowali też dorośli, wśród których Srebrną Maskę wywalczyła Jadwiga Kocik z Teatru Jednego Aktora "Dziunia K." z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie. Doceniono ją za stworzenie satyrycznej opowieści o życiu współczesnych seniorek. Wyróżnienie za zbiorową kreację aktorską w spektaklu "Kluczyk" przyznano grupie teatralnej "Zawsze Młodzi", która działa w MCK. Było też wyróżnienie za opiekę artystyczną i prowadzenie grupy teatralnej "Zawsze Młodzi" z MCK dla Katarzyny Sołtan-Baranowskiej. Jury postanowiło też wyróżnić Martę Młynarczyk z grupy teatralnej "Zawsze Młodzi" z MCK za szlachetne wykonanie piosenki "Na zakręcie".
Wszystkie statuetki wykonała instruktorka plastyki Bożena Gajda w pracowni ceramiki MCK. - Po zakończeniu przeglądu teatrów amatorskich, 15 marca, jego uczestnicy oraz opiekunowie zespołów teatralnych mogli wziąć udział w warsztatach scenicznych - mówi Marzanna Majewska z MCK.
Ciekawą częścią teatraliów były sztuki pokazane przez teatry zawodowe na deskach MCK Tkacz. Chętni obejrzeli monodram "Bileterka" w wykonaniu Matyldy Paszczenko, aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz spektakl familijny "Pchła Szachrajka", który zaprezentował Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc. Był też spektakl muzyczny pt. "Królowa jest tylko jedna", w której wystąpili absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi.
J.D.
Na zdjęciach:
1. Zasłużony sukces odniósł Teatr ds. Ciężkich Janusza Dziubałtowskiego
2. Złotą Maskę przyznano zespołowi "Zeróweczka" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8
Fot. MCK
Komentarze