Jak już mieliśmy okazję zauważyć, organizatorzy trzeciomajowych uroczystości prochu nie wymyślają, odbywają się one według powtarzalnego (by nie powiedzieć sztampowego) scenariusza. Msze, przemarsze, delegacje z kwiatami...
Cieszy, że coraz śmielej wykorzystywane są nawiązujące do historycznych stroje, co przełamuje rutynę i czyni spotkania ciekawszymi, także dla młodszych uczestników. Każdy, komu zależy, by obchodzili takie święta nie z obowiązku, a z chęci, powinien pomyśleć jak zachęcać, nie zniechęcać...
W Będkowie w ramach obchodów 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wystąpili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz będkowski zespół ludowy Fajne Babki. Kwiaty złożono pod obeliskiem upamiętniającym ofiary hitlerowców z II wojny światowej. (Na marginesie, panie starosto: STANISŁAW, nie Zygmunt August Poniatowski.)
W Inowłodzu tradycyjnie już po okolicznościowym nabożeństwie uformował się korowód na czele z ułanami, za którymi z biało-czerwoną flagą maszerowała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Wraz z pocztami sztandarowymi i pozostałymi uczestnikami na terenie parku przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej między innymi obejrzeli występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu, przygotowany pod opieką nauczycieli: Moniki Goski, Romana Rodakowskiego i Maksymiliana Papiernika.
Mszy w kościele parafialnym w Rokicinach-Kolonii wyjątkową muzyczną oprawę zapewniła Strażacka Orkiestra Dęta z Łaznowa. Zagrała także na zakończenie uroczystości, po składaniu kwiatów pod kapliczką. Wcześniej z okolicznościowym programem w świątyni wystąpili uczniowie łaznowskiej podstawówki.
Na tle innych gmin zdecydowanie wyróżnił się Ujazd. Owszem, i tam – konkretniej, na placu Konstytucji 3 Maja w Osiedlu Niewiadów – były zwyczajowe uroczystości, plenerowa msza, składanie kwiatów. Ale była i majówka – rodzinny piknik w klimatach retro. A na niej, m.in. przejazdy rikszą, pokaz jazdy bicyklem czy "Pan Kataryniarz", na orzeźwienie zaś woda sodowa z sokiem z saturatora. Do tego (jak się okazało, porywająca do tańca) muzyka kapel Bigiel Banda i Romana Wojciechowskiego oraz występy grupy wokalnej z Miejskiego Centrum Kultury w Ujeździe i niewiadowskiej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków.
wk
Uczestnicy trzeciomajowej uroczystości w Lubochni zebrali się pod budynkiem Gminnego Centrum Kultury, skąd prowadzeni przez poczty sztandarowe i strażacką orkiestrę dętą przeszli do pobliskiego kościoła na mszę. Po niej zgromadzili się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie składano kwiaty.
EmJot
Fot. MCK w Ujeździe
Komentarze