Na podstawie nowych przepisów obowiązujących od 14 marca.
- Na terenie powiatu tomaszowskiego nie mieliśmy jeszcze takiego przypadku. Co prawda w minionym tygodniu zatrzymaliśmy kilku nietrzeźwych kierujących, ale popełnione przez nich przestępstwa nie podlegają tym przepisom - mówi nadkom. Andrzej Mela, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego tomaszowskiej policji.
Przed 14 marca za jazdę na podwójnym gazie groziło do trzech lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów (do 3 do 15 lat), a także kara finansowa (nawet do 60 tysięcy złotych). W przypadku spowodowania wypadku po pijanemu również konieczność pokrycia kosztów odszkodowania pokrzywdzonym.
Kilka dni temu te przepisy zostały zaostrzone. Chodzi o przepadek pojazdu mechanicznego. Już wcześniej sąd mógł go orzec, jeśli pojazd służył do popełniania przestępstwa.
Od 14 marca obowiązuje nowa forma przepadku. Dotyczy kierujących pojazdami na podwójnym gazie. W przypadku jeśli prowadził w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1,5 promila; Również w przypadku, kiedy kierujący prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu we krwi przekraczało 0,5 promila) w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, albo gdy sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo za przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości. Sąd może orzec przepadek pojazdu także w sytuacji, gdy sprawca spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 0,5 promila, ale nie było wyższe niż 1 promil.
ag
Komentarze