Wtorek, 16 czerwca 2026, Imieniny: Aliny, Anety, Benona

 

Zjeżdżalnia i jacuzzi są włączane tylko na życzenie klienta

Zdaniem klientów "Złota Rybka" odbiega od standardów spotykanych na tego typu obiektach w innych miastach– Najlepsze lata ma już za sobą… Ciągle jakieś awarie i przerwy… W dni powszednie trudno znaleźć wolną godzinę – oceniają basen na osiedlu Niebrów klienci. Tomaszowska przyszkolna pływalnia nie jest odpowiednio dotowana z budżetu miasta. Po ponad 15 latach eksploatacji wymaga gruntownej modernizacji.


Basen "na miarę naszych możliwości"

Pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 10 została otwarta w 2010 r. Wcześniej Tomaszów miał już mniejszy basen przy Szkole Podstawowej nr 12. Miasto potrzebowało większego, bardziej nowoczesnego obiektu. Czy takim stała się "Złota Rybka"? – Mogliśmy zbudować większy basen, z lepszych materiałów. Wiele rzeczy zrobiono taniej, po kosztach. Na przykład można było położyć lepszej jakości kafelki. Pokusić się też o pompy ciepła. Pamiętam, że projektant przedstawił dużo szerzej zakrojone plany, ale miasto nie miało więcej pieniędzy – mówił w rozmowie z TIT Mirosław Zieliński, dyrektor SP nr 10 w latach 2004–2014.

Czyli powstał basen "na miarę naszych możliwości". Przypomnijmy, że z kasy miejskiej poszło na tę inwestycję stosunkowo niewiele pieniędzy. Z 15 mln zł, aż 11,5 mln wynosiła dotacja ze środków unijnych.

Dzisiaj „Złota Rybka” jest oblegana i wyeksploatowana. Jak mówią jego użytkownicy, basen najlepsze lata ma już za sobą. Co roku gospodarze obiektu muszą znaleźć środki na bieżące remonty, konserwację oraz modernizację obiektu. – Jest to konieczne, żeby utrzymać odpowiedni standard infrastruktury i zapewnić użytkownikom bezpieczne oraz komfortowe warunki korzystania z pływalni – również w trakcie realizacji przez uczniów codziennych zajęć  wychowania fizycznego. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić użytkownikom basenu nieprzerwane funkcjonowanie wszystkich instalacji – wyjaśnia Izabela Śliwińska, dyrektorka SP nr 10. Jak informuje, w 2024 r. koszty zakupu materiałów i napraw wyniosły 65.355 zł, w 2025 r. – 110.210 zł, a w 2026 r. już wydatkowano 16.282 zł.


Pływalnia nie jest z gumy

Za te pieniądze nie da się zdziałać cudów, chociażby w zakresie dostępności obiektu. Pływalnia otwierana jest o godz. 7.00. Na początek (w dni powszednie) korzystają z niej służby mundurowe i stowarzyszenia. Od godz. 8.00 do 15.00 to czas przeznaczony dla szkół i placówek oświatowych. Największy ruch zaczyna się od godz. 15.00. Wtedy zajęcia zaczynają kluby, kolejne stowarzyszenia oraz szkoły pływania dla dzieci i młodzieży. Z obiektu (dostępnych elementów basenu) w tym czasie warunkowo mogą korzystać też klienci indywidualni. Ale trzeba wcześniej zadzwonić lub zapytać o wolne miejsca w kasie pływalni. – Najczęściej wszystko jest zajęte i można przyjść dopiero od godz. 18.00, ale wtedy też nie ma gwarancji, że popływa się spokojnie na wolnym torze – mówi nam jeden z klientów.

Po południu i wczesnym wieczorem w "Złotej Rybce" są jeszcze zajęcia dla dzieci, które zazębiają się z godzinami komercyjnymi. W dni powszednie (może za wyjątkiem piątku) trudno znaleźć wolną godzinę, żeby wejść z dzieckiem na pływalnię na wypłycony tor. Zajmują je szkółki pływackie. Gospodarze obiektu tłumaczą się ograniczeniami związanymi z limitami dla poszczególnych niecek basenowych.


Woda lodowata albo wrzątek 

Klienci często narzekają na tłok i warunki w szatniach. – System obsługi szafek jest skoordynowany z liczbą wydawanych transponderów (zegarków) przypisanych do pojedynczych szafek. W związku z tym liczba dostępnych szafek odpowiada liczbie sprzedawanych biletów i aktywnych karnetów. Zasady korzystania z szafek określa obowiązujący regulamin obiektu – odpowiada dyrektorka szkoły.

Dużo zastrzeżeń dotyczy też warunków sanitarnych. Co prawda w każdy piątek (do godz. 15.00) oraz w soboty i niedziele (na pół godziny) basen jest zamykany, żeby przeprowadzić dezynfekcję, ale mimo to klienci mają zastrzeżenia co do czystości. – W dodatku pod natryskami często jest zimna woda albo wrzątek. Trudno wyregulować temperaturę – mówią.

To problem techniczny, który ma być poprawiony. – W związku z naturalnym zużyciem eksploatacyjnym systemu sanitarnego zaplanowano wymianę termostatów w zbiorowych węzłach sanitarnych. Zadanie to będzie realizowane sukcesywnie, w miarę dostępności części zamiennych – zapowiada I. Śliwińska.

Jak twierdzą użytkownicy basenu, nie wszystkie elementy obiektu są zawsze do ich dyspozycji. – Obecnie zarówno zjeżdżalnia, jak i jacuzzi są w pełni sprawne technicznie i nie występują żadne awarie tych urządzeń. Brodzik dla dzieci jest dostępny, w ostatnim czasie nie odnotowano problemów technicznych. Zastosowane zostało rozwiązanie uruchamiania zjeżdżalni oraz jacuzzi na życzenie klientów (jak ma to miejsce w wielu tego typu pływalniach). Ma to na celu racjonalne gospodarowanie energią oraz ograniczenie tzw. pustych przebiegów, czyli pracy urządzeń bez faktycznego wykorzystania przez użytkowników – odpowiada na zarzuty klientów basenu dyrektorka "dziesiątki".

 ag

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Kiedy? Gdzie? Co?

Przed nami kolejny weekend pełen at...

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

NAJNOWSZE

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Bardziej popularne są u nas technika?

Zakończył się pierwszy etap rekruta...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

"Koszyczkowe" tańce

Zaprasza na nie Miejskie Centr...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

WYDARZENIA

Maślany festiwal w Lubochni

Mimo kapryśnej pogody XV Lubocheńsk...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Niedziela miodem płynąca [GALERIA ZDJĘĆ]

W Żelechlinku 7 czerwca odbyło si...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

< /body>