Trzy tomaszowianki i jeden tomaszowianin próbują swoich sił w zdobyciu mandatów w Parlamencie Europejskim. O takiż akurat starają się po raz pierwszy, jednakże żadne z nich nie jest w wyborczych wyścigach debiutantem.
Anna Małgorzata Białkowska, lat 27, bezpartyjna, z zawodu – jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza – zarządzająca przedsiębiorstwem, startuje z numerem szóstym z ośmioosobowej listy Komitetu Wyborczego Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Takiej samej, z której przed miesiącem starała się o miejsce w Sejmiku Województwa Łódzkiego. Bez sukcesu – uzyskała 145 głosów (0,06%).
"Dziewiątką" na dziesięcioosobowej liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska jest Katarzyna Monika Menke, 38-letnia pracownica samorządowa, członkini Platformy Obywatelskiej RP. W niedawnych wyborach samorządowych zdobywczyni mandatu radnej Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego liczbą 428 głosów (6,58%), również z list KKW KO. Za sobą ma także start w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, w których w całym okręgu udało jej się uzyskać 283 wskazania (z czego 127 w powiecie tomaszowskim, a w tym 98 w mieście). Z kolei w wyborach samorządowych w 2018 roku ubiegała się, bez powodzenia, o mandat w Radzie Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim – wówczas zdobyła 186 głosów.
Tomasz Marcin Trzonek, 49-letni pedagog resocjalizacyjny jest "ósemką" na także dziesięcioosobowej liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. To jego drugie wybory pod tym szyldem – przed miesiącem ubiegał się pod nim o mandat w Sejmiku Województwa Łódzkiego, zdobywając 2408 głosów (1,62%; w tym w powiecie tomaszowskim 1913 – 4,02%). W poprzednich wyborach samorządowych w 2018 roku natomiast kandydował do Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z list KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, uzyskując 167 głosów.
"Dziewiątka" na dziesięcioosobowej liście Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość to Ewa Beata Wendrowska, 56-letnia lekarka, członkini Suwerennej Polski. Przed miesiącem zdobyła ponownie mandat radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego, uzyskując drugi wynik na swojej liście i jednocześnie w całym Okręgu Wyborczym nr 5 – zdobyła 19.064 głosów (12,79%; w tym w powiecie tomaszowskim 11.043 – 23,23%).
***
Kandydować każdy może – chciałoby się powiedzieć. Zadziwia jednak, że startują osoby, które zostały niedawno obdarzone przez wyborców mandatem zaufania. I co teraz? Zdobyty mandat jest "zły", a głosujący nieważni? To tak, jakby ktoś podarł podpisaną umowę, bo przestała mu się podobać.
W całym kraju wybierać będziemy 53 z łącznie 720 eurodeputowanych. Z ogółu 517 kandydatek i kandydatów, w "naszym" Okręgu Wyborczym nr 6 – którego zasięg jest tożsamy z granicami administracyjnymi województwa łódzkiego – startuje ich 58 z sześciu list (poza wyżej wymienionymi zarejestrowały je również Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica oraz Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość). Ciekawostka: liczba mandatów przypadających każdemu z 13 okręgów wyborczych znana będzie dopiero po wyborach. Przy obliczaniu ich podziału uwzględniana jest bowiem wielkość okręgu oraz frekwencja na jego terenie (!), jak również wynik uzyskany lokalnie w porównaniu z poparciem w skali kraju. (Fot. Facebook)
wk
Komentarze