Inowłódz był jedną z siedmiu gmin na terenie województwa łódzkiego, w których przez osiemnaście miesięcy (od 1 listopada 2022 roku do 30 kwietnia 2024 roku) realizowany był projekt pod hasłem "Twoje słowa. Moja godność".
Adresowany bezpośrednio do osób w wieku 60 plus oraz pracujących z osobami starszymi, pośrednio zaś – do lokalnych społeczności. Jego celem było przeciwdziałanie używania dziadurzenia.
Dzi(a)dziuś nasz powszedni
O dziadurzeniu wspominaliśmy już na naszych łamach przed tygodniem. To infantylne komunikaty, uproszczenia, zdrobnienia, protekcjonalność, przerywanie i kończenie zdań. Sugeruje nieporadność, naruszając jedno z podstawowych praw człowieka, a mianowicie – prawo do godności. Sugerowanie zależności i nieporadności w końcu sprawi, że osoba starsza przyjmie rolę zdziecinniałego staruszka. Czy na pewno powinno tak być?
Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca stworzyło pierwszy w Polsce projekt podejmujący problem dziadurzenia, zatytułowany "Język wobec starości – szacunek w praktyce". W gminie Inowłódz partnerem w jego realizacji było tutejsze Koło Seniorów Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Tomaszowie Mazowieckim. Wśród ambasadorów projektu znalazła się trójka jego aktywnych działaczy: Maryla Cisowska – wieloletnia mieszkanka Inowłodza i komendantka tutejszego Hufca ZHP, pracowała jako nauczycielka, Jolanta Chojnacka – rodowita tomaszowianka, z wykształcenia ekonomistka. Szczęśliwa mama i babcia, członkini Zespołu Ludowego "Królowianie" w Królowej Woli, jak również pasjonatka wędkarstwa oraz Zenon Chojnacki – emerytowany oficer WP w stanie spoczynku, były pilot i wykładowca, zaś po zakończeniu służby wojskowej gminny samorządowiec. Prywatnie – miłośnik jazdy na rowerze i na nartach.
Planowane działania w postaci warsztatów antydyskryminacyjnych i praw człowieka oraz kampania społeczna miały między innymi na celu stworzenie sieci instytucji lokalnych pod hasłem "Tu nie dziadurzymy". Status taki wraz z wyróżnieniem przyznany został zarówno inowłodzkiemu kołu PSERiI, jak i gminie Inowłódz. W ich imieniu Z. Chojnacki i burmistrz Bogdan Kącki odebrali je 11 kwietnia podczas oficjalnego podsumowania projektu, zorganizowanego w Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi. Dodajmy, iż w kampanię społeczną włączył się również Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. (Fot. www.dziadurzenie.org)
wk
Komentarze