19 lutego około godz. 16.00 jeden z mieszkańców zaalarmował policję. Podejrzewał, że za kierownicę pojazdu osobowego wsiadła nietrzeźwa kobieta.
– Z jego relacji wynikało, że może przemieszczać się autem w kierunku centrum Tomaszowa. Dyżurny skierował patrole, nawiązując jednocześnie kontakt z operatorami Centrum Monitoringu Miejskiego, których poprosił o wsparcie w namierzeniu pojazdu – wyjaśnia asp. sztab. Grzegorz Stasiak, rzecznik tomaszowskiej policji.
Po kilku minutach operatorzy na kamerach monitoringu w rejonie przystanku przy ul. św. Antoniego dostrzegli podejrzane mitsubishi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dotarli na miejsce. Za kierownicą namierzonego auta siedziała 37-letnia tomaszowianka, od której wyczuwalna była woń alkoholu.
– Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, potwierdziło przypuszczenia świadka. Kobieta miała w organizmie ponad 3 promile tej substancji. Została zatrzymana i noc spędziła w policyjnym areszcie – relacjonuje rzecznik tomaszowskiej policji.
Po wytrzeźwieniu usłyszała zarzut kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka kara pieniężna.
– Dziękujemy świadkowi za wzorową reakcję. Nietrzeźwi kierujący są ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Jeśli widzimy osobę za kierownicą, której zachowanie wskazuje, że wcześniej spożywała alkohol, nie bójmy się zareagować. O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 – mówi asp. sztab. G. Stasiak.
Świadek przestępstwa ma prawo zatrzymać sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Taką osobę niezwłocznie trzeba przekazać policji!
ag