W styczniu na 13. w tej kadencji sesji Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. Nie weszła ona jednak w życie, bo Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uznała ją za nieważną.
W myśl tej uchwały można było otrzymać zwolnienie od podatku od nieruchomości na okres dwóch lat za grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w związku z realizacją nowych inwestycji, w wyniku których utworzone zostaną nowe miejsca pracy na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Zapisano, że warunki do korzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości będą spełnione, jeśli podatnik utrzymał dwuletnie koszty zatrudnienia na nowo utworzone miejsca pracy, w wysokości wyższej od kwoty zwolnienia od podatku od nieruchomości. A ulga, określona w uchwale, ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy wartość pomocy de minimis udzielonej przedsiębiorcy w bieżącym roku podatkowym oraz w dwóch poprzedzających go latach nie przekroczy 300 tys. euro.
Projekt tego programu pomocowego został przekazany do konsultacji prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nie zgłosił zastrzeżeń. Szybko jednak okazało się, że uchwała nie wyszła w życie. Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała zapis w § 5, że: "Zwolnienia od podatku od nieruchomości, o których mowa w § 1, nie przysługują, jeżeli podatnik posiada zadłużenie wobec budżetu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z jakichkolwiek tytułów".
W ocenie Kolegium RIO kwestia posiadania zadłużenia nie ma związku z nieruchomością, objętą zwolnieniem od podatku od nieruchomości, tylko z osobą podatnika. Uchwała w zakresie, w jakim uzależnia udzielenie zwolnienia od podatku od braku zadłużenia wobec miasta lub innego podmiotu, w sposób jednoznaczny odwołuje się do cech podatnika i w konsekwencji zwolnienie nabiera charakteru przedmiotowo-podmiotowego. Oznacza to, że Rada Miejska Tomaszowa wykroczyła poza swoje kompetencje.
Uchwały więc nie ma, a o nowym projekcie jeszcze nic nie słychać. Ale to chyba mała strata. Nowe prawo lokalne miało zachęcić do inwestowania, ale jego skutki raczej nie będą zbyt istotne. Nie jest to bowiem nowość w Tomaszowie. Już w listopadzie 2015 r. podjęto uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis (drobna pomoc organów państwa, nie naruszająca zasad konkurencji). Uchwała obowiązywała do 31 grudnia 2020 r., ale nie wywołała zainteresowania wśród przedsiębiorców. Przez pierwsze trzy lata do Urzędu Miasta nie wpłynął żaden wniosek. Drugą taką uchwałę Rada Miejska podjęła w sierpniu 2022 roku, ale wprowadzono ją na krótki okres. Obowiązywała tylko do końca 2023 r. Obecna uchwała ma obowiązywać do końca 2030 r.
Ryszard Pożyczka
Komentarze