W ubiegłym roku do Urzędu Marszałkowskiego gmina złożyła siedem wniosków o dofinansowanie w ramach KPO (w woj. łódzkim takie dofinansowanie otrzymało 28 projektów) na modernizację zbiorników retencyjnych. Na jeden zbiornik można było pozyskać maksymalnie 500.000 zł (100% finansowania).
– Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie zbiorników w Jeziorcu, Kanicach, Łęgu, Sadykierzu, Wiechnowicach, w centrum Rzeczycy na terenie parku podworskiego oraz na zbiornik w Grotowicach. Udało się pozyskać po 500.000 na każdy zbiornik (w sumie 3.500.000 zł). Jesteśmy już po przetargach, ostatni przetarg jest w trakcie rozstrzygania – informuje wójt Marek Kaźmierczyk. W marcu nastąpi odbiór największego ze zbiorników znajdującego się w pobliżu świetlicy środowiskowej w Kanicach. Dzięki dofinansowaniu poza standardowym czyszczeniem wprowadzono kilka rozwiązań hydrotechnicznych. Na dnie zastosowano maty bentonitowe, które zabezpieczą zbiornik przed zarastaniem, a na skarpach schodkowo ułożono gabiony (czyli klatki wypełnione kruszywem) oraz kamienie, m.in. serpentynit czy bazalt. Brzegi zostały zafaszynowane. Głębokość zbiornika nie przekracza 1,5 m. Poza funkcją magazynowania wody opadowej obiekt stał się atrakcyjny wizualnie, tworząc przestrzeń do spotkań mieszkańców, wypoczynku.
Zbiornik w Rzeczycy zostanie dostosowany do wymogów konserwatora zabytków z racji umiejscowienia na terenie parku podworskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Gabiony umiejscowione będą przy wejściu i ujściu (5-metrowe odcinki), ze względów bezpieczeństwa wymienione będzie też podłoże.
Na zbiorniku przy świetlicy w Łęgu nastąpi odtworzenie i umocnienie wyspy. Powstanie również przejście na wysepkę, które poprawi walory wizualne tego miejsca. W utrzymaniu dobrej kondycji zbiornika po gruntownej renowacji pomoże zastosowanie mat bentonitowych.
Zbiornik w Jeziorcu zostanie wypłacony. Obecnie ma ok. 5 m głębokości, a zgodnie z wymogami projektu/dofinansowania może mieć maksymalnie do 3 m (zostanie spłycony do 2,9 m).
Na zbiorniku w Sadykierzu zlokalizowanym przy szkole podstawowej trwają aktualnie parce związane z wypompowywaniem wody. Zostanie on pogłębiony, zyska też nowe ogrodzenie, co poprawi wygląd tego miejsca odstającego dotychczas znacząco od sąsiadujących z nim obiektów.
Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy na modernizację zbiornika w Wierzchnowicach. Będzie on kompleksowo wyczyszczony i zmniejszony, zostaną również położone gabiony i maty bentonitowe.
Zbiornik w Grotowicach zlokalizowany jest na terenie obszaru "Natura 2000", w starorzeczu przy przystani grotowickiej. W związku z tym gm. Rzeczyca wystosowała prośbę do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zgodę na realizację projektu. Okazało się, że wymagane jest przeprowadzenie badań związanych z bioróżnorodnością. – Ze względu na długotrwałość badań i krótki czas rozliczania projektu nie zdecydowaliśmy się na ich przeprowadzenie – przyznaje wójt Marek Kaźmierczyk. – Obecnie staramy się o wydłużenie terminu realizacji i być może podejmiemy jeszcze próbę wykonania tego zadania. Starorzecze, które chcemy odtworzyć, nie jest wypełnione wodą, a zwiększanie wody w środowisku doprowadza do zwiększenia bioróżnorodności – dodaje.
Dodatkowo Rzeczyca pozyskała 10.539.112,14 zł dotacji na zagospodarowanie terenu po byłych stawach w centrum Rzeczycy. Planowane jest odtworzenie 3 ha zbiornika wodnego oraz zagospodarowanie tego terenu tak, by stał się wizytówką gminy. Planowany termin realizacji to druga połowa 2027 roku. Władze Rzeczycy podpisały również porozumienie z zakładem ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk w Łodzi na wykonanie dwóch dokumentacji na zbiorniki w Kanicach (dokładnie między Kanicami a Brzozowem) – zbiornik o powierzchni około 3–3,5 ha (typowo retencyjny) oraz na stworzenie mokradła w miejscowości Bartoszówka (w miejscu dawnego zbiornika znajdującego się po lewej stronie drogi powiatowej).