14 czerwca 2023 roku delegacja z Powiatu Tomaszowskiego m.in. uczniowie i nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat tomaszowski, Wicestarosta Leszek Ogórek, Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Martyna Wojciechowska, Członek Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Tomasz Zdonek oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Beata Stańczyk wzięli udział w obchodach 83. ROCZNICY PIERWSZEGO TRANSPORTU POLAKÓW DO KL AUSCHWITZ i uczcili NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKICH NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH I OBOZÓW ZAGŁADY.
W obchodach uczestniczyły delegacje uczniów wraz z nauczycielami i dyrektorami ze szkół:
- Dyrektor Agnieszka Dziedzic i uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8
- Wicedyrektor Urszula Seredyn i Hanna Drewniak oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1
- Beata Burzyńska i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego
- Tomasz Zdonek i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego
- Dariusz Szymański i uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2
- Tomasz Wachoń i uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3
- Martyna Rękorajska i uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6.
Oficjalne obchody, w których udział wzięła delegacja, rozpoczęły się przed południem w Klasztorze Franciszkanów w Harmężach. Odprawiono tam uroczystą mszę świętą, której przewodniczył biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Następnie delegacja złożyła znicze pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi, która znajduje się na budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. Delegacja wzięła również udział w oficjalnej uroczystości na terenie obozu- przed blokiem 11, gdzie zabrzmiał hymn narodowy, a pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 uczestnicy obchodów złożyli wieńce i znicze, upamiętniając wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
W wydarzeniach upamiętniających "rocznicę" na terenie Miejsca Pamięci wzięło udział 13 Ocalałych z Auschwitz, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, reprezentująca Prezydenta RP Zofia Romaszewska, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa, delegacje organizatorów obchodów, wielu instytucji i organizacji społecznych oraz wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów.
Prof. Piotr Gliński rozpoczął swoje wystąpienie od cytatu z rtm. Witolda Pileckiego: "Znalazłem się – tak jak zresztą wszyscy nowo przybywający do Oświęcimia – w warunkach, które uderzyły we wszystkie moje dotychczasowe pojęcia. W ciągu paru dni czułem się oszołomiony i jakby przerzucony na inną planetę. Byłem świadkiem makabrycznych obrazków, wobec których zupełnie zbladło piekło Dantego"
– Obóz, który urządzono dla eksterminacji obywateli polskich, w krótkim czasie został też włączony w niemiecki plan tak zwanego "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", czyli masowego mordu europejskich Żydów, i stał się światowym symbolem męczeństwa wielu narodów. Ogrom cierpienia, udręk, tortur fizycznych i krzywd zadanych ludzkiej duszy w tym miejscu przekracza możliwości ujęcia ich słowami – powiedział wicepremier Gliński.
Obchody 83. rocznicy tego wydarzenia zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W drodze powrotnej młodzież miała przyjemność zwiedzić multimedialne, w pełni nowoczesne Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Zobaczyli i usłyszeli wyjątkową historię o niezwykłym człowieku, pełnym pasji i radości życia, sportowcu, aktorze i poecie, o człowieku szlachetnym i mądrym, o kapłanie i pasterzu kochającym młodzież, którą nazwał swoją nadzieją i nadzieją Kościoła, i dla której zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Była to opowieść o Świętym całkowicie oddanym Bogu i ludziom. Wszyscy wyszli z muzeum wzruszeni i we wzniosłych nastrojach.