Cierpisz na chorobę serca lub inną kardiologiczną i potrzebujesz konsultacji lekarza? Jedyną szansą jest wizyta prywatna. W tomaszowskim szpitalu w tym roku na NFZ do kardiologa nie ma już zapisów. Czy jest to zgodne z prawem i gdzie szukać pomocy?
Brak terminów do końca roku
Niedawno pisaliśmy o tym, że w Tomaszowie ciężko dostać się z dzieckiem na wizytę do specjalisty w ramach NFZ (https://www.tomaszow-tit.pl/2025-rok/tit-nr-20-1815-z-23-maja-2025r/16668-chcesz-leczyc-dziecko-to-plac). Wielu rodziców jeździ prywatnie do lekarzy do Łodzi czy Piotrkowa Tryb. W naszym mieście nie ma np. kardiologa dla dzieci. Ale problem z leczeniem kardiologicznym mają też dorośli.
W mediach społecznościowych ukazał się ostatnio post o treści: "...szpital został z jednym kardiologiem, który nie przyjmuje nowych pacjentów. W rejestracji dostałam kartkę z numerem telefonu, żeby dzwonić do rzecznika praw pacjenta, to może ktoś się zainteresuje. W tym momencie nie mogę się zapisać do lekarza, bo jego brak". Wpis wywołał mnóstwo komentarzy.
Niektórzy nazywają tomaszowski szpital "umieralnią", inni piszą, cyt.: "Starosto, chodzi Pan do kościoła i po co. Interesuje się Pan losem chorych?". Ludzie są oburzeni, ale problem sięga głębiej niż tylko szpitala. Chora wydaje się być cała służba zdrowia – choć jest składka zdrowotna, coraz więcej osób leczy się prywatnie i wydaje na to ogromne pieniądze. Znanym też i niestety akceptowanym w społeczeństwie zjawiskiem jest chodzenie do specjalistów na wizyty prywatne, a potem na leczenie na NFZ w szpitalach, pod "ich opieką".
"Życzył sobie horrendalnych stawek"
O sytuację kardiologii w tomaszowskim szpitalu zapytaliśmy Radosława Marca, rzecznika prasowego TCZ i jednocześnie rzecznika praw pacjenta w tym miejscu. – Obecnie w poradni przyjmuje czterech kardiologów To Utz, Janicki, Życiński i Chudzik. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie świadczeniami medycznymi udzielanymi w Tomaszowskim Centrum Zdrowia jesteśmy w trakcie przygotowywania harmonogramu przyjęć na przyszły rok. Za wszelkie trudności przepraszamy i prosimy o cierpliwość – informuje R. Marzec. Okazuje się, że pacjentów oczekujących na wizytę jest u nas więcej, niż obecnie można przyjąć. Jak się dowiedzieliśmy, szpital chciał przyjąć kolejnego kardiologa, ale życzył on sobie, jak powiedział rzecznik, horrendalnych stawek. TCZ nie byłoby na to stać. – Negocjujemy jeszcze z dwoma kardiologami. Jeśli uda się ich przyjąć, to kolejka się zmniejszy – twierdzi R. Marzec.
Pacjent ma być zapisany
Tymczasem, jak poinformowała nas Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ, nie otrzymali oni dotąd żadnych sygnałów, że poradnia nie przyjmuje pacjentów pierwszorazowych czy też uniemożliwia zapisanie się na wizytę. To, że nie można się zapisać na konkretny termin do kardiologa, jest też sprzeczne z zasadami. – Przypominamy, że pacjent, który zgłasza się ze skierowaniem do poradni osobiście czy telefonicznie, ma być zapisany na listę oczekujących w dniu zgłoszenia i poradnia ma podać mu termin wizyty. Pacjenci na kolejne wizyty umawiają się zgodnie z zaleceniem lekarza, tj. za miesiąc, rok itp. Pacjentów, którym odmówiono zapisania się na wizytę w dniu zgłoszenia, zapraszamy do składania skarg, np. mailem:
Pilnie w... grudniu
Warto wiedzieć, że leczenie w poradniach specjalistycznych nie jest limitowane przez NFZ finansowo, to znaczy, że czas oczekiwania na wizytę pierwszorazową zależy od możliwości organizacyjnych poradni i dostępności lekarzy. – Ze sprawozdawczości wynika np. że poradnia TOM-MED w maju przyjęła 200 pacjentów, którzy kontynuują w niej leczenie i oprócz tego pacjentów pierwszorazowych – mówi rzeczniczka łódzkiego NFZ. Poradnie muszą zapewniać pracę zgodnie ze zgłoszonym do NFZ harmonogramem.
W Tomaszowie w ramach zawartych umów świadczenia specjalistyczne w zakresie kardiologii realizują dwa podmioty. Pierwszy to wspomniany NZOZ TOM-MED przy ul. Jana Pawła II 6 (jest tam zgłoszonych trzech lekarzy kardiologów do umowy) i Tomaszowskie Centrum Zdrowia przy ul. Jana Pawła II 35 (także trzech zgłoszonych do umowy). Na terenie powiatu tomaszowskiego to NZOZ VIVAmed Rokicinach-Kolonii. Jak informuje Anna Leder, tam zgłoszonych jest do umowy dwóch lekarzy w zakresie kardiologii.
Placówki podają informację o pierwszym wolnym terminie do kardiologa. W Tomaszowskim Centrum Zdrowia: przypadek pilny: 8 grudnia br., przypadek stabilny: 22 grudnia. TOM-MED: przypadek pilny: 20 listopada br., przypadek stabilny: 19 marca 2026 r. NZOZ VIVAmed: przypadek pilny: 5 grudnia br., przypadek stabilny: 11 grudnia. Wychodzi więc na to, że w pilnych przypadkach można nie doczekać terminu wizyty i odejść z tego świata.
Czy zmiany pomogą?
NFZ proponuje rozwiązanie, które przynieść ma więcej świadczeń pierwszorazowych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Szacuje się, że będzie to wzrost o 11%. – Nowy sposób rozliczania świadczeń wpłynie na poprawę dostępności do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Chcemy zmotywować placówki medyczne do zwiększenia liczby wizyt pierwszorazowych, co powinno przełożyć się na skrócenie kolejek – podkreśla Anna Miszczak, dyrektorka Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ. Jednocześnie brak limitów w AOS będzie nadal obowiązywał. – W dalszym ciągu leczenie w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej jest leczeniem nielimitowanym. Natomiast dążymy do sytuacji, w której placówki specjalistyczne w większym stopniu zaopiekują się pacjentami, którzy czekają na swoją pierwszą wizytę. Pamiętajmy, że to właśnie ten parametr mówi nam, jak długie są kolejki do lekarzy specjalistów – zaznacza Filip Nowak, prezes NFZ.
Na czym polegają zmiany? Fundusz przekaże placówkom AOS informacje o tym, ile zrealizowały świadczeń pierwszorazowych w 2024 r. Na podstawie danych NFZ określony ma być próg (mediana), który będzie odrębny dla każdej specjalności, np. kardiologii, diabetologii, endokrynologii itd. NFZ przewiduje trzy scenariusze. W pierwszym poradnia, która realizuje świadczenia specjalistyczne pierwszorazowe na równi z progiem lub powyżej, otrzyma pełne wynagrodzenie z NFZ. Dotyczy to również sytuacji, w której pomimo zwiększenia udziału świadczeń pierwszorazowych o mniej niż 3 pkt procentowe, poradnia osiągnie określony próg. W drugim, poradnia, która wprawdzie jest poniżej progu, ale mimo to zwiększy udział świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych o przynajmniej 3 pkt procentowe, także dostanie za wizytę pełną stawkę. W trzecim przypadku, gdy poradnia ma mniejszy udział świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych, niż wynosi próg, i nie poprawi się w kwartale o minimum 3 pkt procentowe, będzie miała obniżone wynagrodzenie o 1/4. – O tym, czy nowy mechanizm zadziała, po raz pierwszy przekonamy się w trzecim kwartale 2025 r. Wtedy Fundusz porówna dane z trzeciego kwartału 2024 r. do analogicznego okresu w 2025 r. Natomiast od listopada 2025 r. zadziała nowy mechanizm rozliczania świadczeń pierwszorazowych w AOS, który uwzględnia niższą płatność z NFZ dla poradni ze scenariusza trzeciego – wyjaśnia A. Leder.
Joanna Dębiec
Komentarze