Piotr Pastusiak jest postacią nietuzinkową i nietuzinkowa jest także jego najnowsza wystawa rzeźby pn. "Miedziane maski". Gdzie można je obejrzeć?
Piotr Pastusiak jest znanym w powiecie i oczywiście nie tylko artystą i działaczem, który swe życie i twórczość związał z Inowłodzem. Stoi na czele Kasztelani Inowłodzkiej. Jest heroldem Kapituły Rycerstwa Polskiego. Tworzy też niezwykłą biżuterię. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom zdobył w 1997 r. w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego, natomiast aneks do dyplomu z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego, a z fotografii reklamowej u prof. Grzegorza Przyborka. Wraz z żoną Randią prowadzi galerię "Czarna Kura" w Spale. Jest również nauczycielem, konserwatorem sztuki i rekonstruktorem historii.
W głównym nurcie jego zainteresowań jest biżuteria unikatowa, wykorzystująca tradycyjne techniki złotnicze, metaloplastyczne i kowalskie. Wśród nich: kucie i repusowanie, czyli zdobienie wyrobów z blachy. Technika repusowania polega na wybijaniu na zimno wgłębień, które powodują, że po drugiej stronie blachy powstaje wypukły wzór. Ten sposób obróbki metalu wymaga dużych umiejętności i najlepszego surowca. Repusowanie znane było już w starożytności i wyparte zostało w dużej mierze w XIX wieku przez sztancowanie metalu w gotowych formach.
Piotr Pastusiak pokaże na wystawie 13 miedzianych masek w skali 1:1 (pasują na ludzką twarz), wykonanych właśnie tą techniką. Większość (10) powstała w tym roku. Autor twierdzi, że nie odszedł daleko od swojej głównej twórczości, ponieważ maski są formą biżuterii, np. maski grobowe w starożytnej Grecji czy maski weneckie jako element dekoracyjny.
Wernisaż zaplanowany jest w piątek, 6 czerwca o godz. 18.00 na zamku w Inowłodzu. W jego trakcie będzie można posłuchać słowa wstępnego reżysera Remigiusza Cabana.