Wtorek, 16 czerwca 2026, Imieniny: Aliny, Anety, Benona

 

7 tysięcy roślin w centrum SpałyTyle łącznie zostanie posadzonych drzew, krzewów i kwiatów w ramach kończącej się rewitalizacji terenów przy stawie w centrum Spały. – A ciągle pojawiają się zarzuty o betonozę. Utwardzamy, wykładamy kostką tylko tam, gdzie jest to niezbędne – mówi Bogdan Kącki, burmistrz Inowłodza


Kończy się trzeci etap rewitalizacji centrum Spały, który pochłonie 5,8 mln zł (większość kosztów pokryje dofinansowanie pozyskane przez gminę ze środków unijnych). Inwestycja od początku wywołuje dużo dyskusji i kontrowersji. Jednym z realizowanych zadań było dokończenie budowy alei spacerowej wokół zbiornika. Wykonawca przygotował teren pod ścieżkę i okazało się, że na jej środku rosną piękne świerki. Początkowo były przewidziane do wycinki, ale po interwencji mieszkańców i naszej redakcji udało się tego uniknąć. Drzewa nad stawem pozostały, a deptak wytyczony został wokół nich. – Reagowaliśmy na uwagi mieszkańców i turystów. Ścieżka prowadzi też od grobli w kierunku Konewki. Nad stawem posadziliśmy wiele nowych drzew, głównie grabów – mówi nam przedstawiciel wykonawcy.


W sumie na zrewitalizowanym terenie posadzono 70 drzew. Ogółem 7 tysięcy roślin. – Również na placu wokół wyspy z pomnikiem prezydenta Mościckiego. Efekty tych nasadzeń będą widoczne za jakiś czas, kiedy wszystkie krzewy i rośliny się rozrosną i rozkwitną.Uporządkowane zostało całe centrum. Ciągi spacerowe prowadzą nowymi alejkami – informuje burmistrz.

Mimo to pojawiły się negatywne głosy mieszkańców i turystów, którzy twierdzą, że zieleń w centrum jest ograniczana. Zwracają uwagę na wybetonowany plac przy stawie. – Patrząc na cały ten teren, to utwardzona część stanowi niewielki fragment całości. To tylko kwadrat przed sceną plenerową i w miejscu, gdzie odbywa się jarmark. Wszystko po to, żeby podczas imprez ludzie nie chodzili w błocie po kostki. Wokół całego terenu powstało odwodnienie. Duża część terenów w centrum została obsiana świeżą trawą. Prosimy jej nie deptać – apeluje B. Kącki.


Na placu w centrum Spały zamontowano stylowe oświetlenie parkowe, są place zabaw i siłownia plenerowa. Kończy się  remont budynku byłej elektrowni wodnej obok jazu. Przy zbiorniku ma w przyszłości zostać usypana plaża. Gmina rozważa także budowę mariny – pomostu dla małych łódek. Znakiem rozpoznawczym zrewitalizowanego centrum będzie amfiteatr pod żaglami. Tam będą organizowane koncerty i inne wydarzenia, m.in. w ramach jarmarku (pierwszy już 14 czerwca) czy dożynek.

ag

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Kiedy? Gdzie? Co?

Przed nami kolejny weekend pełen at...

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

NAJNOWSZE

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Bardziej popularne są u nas technika?

Zakończył się pierwszy etap rekruta...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

"Koszyczkowe" tańce

Zaprasza na nie Miejskie Centr...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

WYDARZENIA

Maślany festiwal w Lubochni

Mimo kapryśnej pogody XV Lubocheńsk...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Niedziela miodem płynąca [GALERIA ZDJĘĆ]

W Żelechlinku 7 czerwca odbyło si...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

< /body>