Wtorek, 16 czerwca 2026, Imieniny: Aliny, Anety, Benona

 

Tak mają wyglądać baseny termalne na błoniach w Tomaszowie Maz

Prezydent Marcin Witko przedstawił wstępny projekt inwestycji podczas konferencji na tarasie Areny Lodowej. Towarzyszyli mu popierający pomysł radniCzy na tomaszowskich błoniach powstaną baseny termalne, korty i hotel? Taką inwestycję zapowiedział prezydent Marcin Witko. Wielu Tomaszowian chciałoby mieć taką atrakcję u siebie. Inni uważają, że nas na nią nie stać. Nie wiadomo, ile będzie kosztować utrzymanie takiego obiektu.


Budowa term przy Arenie Lodowej nie jest nowym pomysłem. Temat co jakiś czas wraca, a od kilku lat do jego realizacji dąży prezydent Marcin Witko i związani z nim radni. Inwestycja budziła wiele emocji zeszłego lata. Przygotowano projekt, miasto pozyskało na jego realizację 30 mln zł z Polskiego Ładu. Jednak całkowity koszt wykonania inwestycji oszacowano na 91 mln zł, więc większość kosztów trzeba byłoby pokryć ze środków własnych. Radni opozycji zakwestionowali potrzebę budowy tak kosztownych term w sytuacji, gdy samorząd musi wziąć na siebie olbrzymi ciężar finansowy. Budowa obiektu została wówczas odwołana. Teraz część z radnych zmieniła zdanie w tej kwestii, co można było zobaczyć na konferencji prasowej zorganizowanej przez Urząd Miasta 30 kwietnia.
Zwołano ją na tarasie Areny Lodowej. Prezydent Marcin Witko ogłosił, że na tomaszowskich błoniach powstaną baseny termalne, korty tenisowe i hotel. Przedsięwzięcie ma być podzielone na dwa etapy. W pierwszym powstaną baseny zewnętrzne, w drugim budynek. Przedstawił wizualizacje obrazujące, gdzie będą zlokalizowane obiekty. Od strony zachodniej jest przestrzeń przewidziana na budowę hotelu.

Naprzeciwko Areny Lodowej mają być baseny, ale nie całoroczne, tylko odkryte. Według planów mają to być baseny dla dzieci, zjeżdżalnie, jacuzzi, wodny plac zabaw, basen pływacki, suchy plac zabaw. Założono również strefę saunową z basenem schładzającym. Przewidziano plażę utwardzoną, strefy wypoczynku z leżakami i parasolami, boisko do siatkówki plażowej, strefę gastronomiczną, przebieralnie, zaplecze techniczne i technologiczne. Wykorzystane mają być ekologiczne źródła ogrzewania, np. fotowoltaika, kolektory solarne, zasoby termalne. W ramach inwestycji zaplanowane zostaną nowe miejsca postojowe i parkingowe oraz zmiany w układzie komunikacyjnym. Prezydent Marcin Witko podkreślił, że ważną rolę w tym przedsięwzięciu będą miały wcześniejsze zmiany w drogach w tej okolicy. Do obiektu ma prowadzić właśnie nowa ulica łącząca ul. PCK z ul. św. Antoniego. Co więcej, planowana jest przebudowa ul. Strzeleckiej, dla której ograniczona zostanie funkcja drogowa, a pojawi się funkcja deptaka lub ciągu spacerowego z ograniczeniem dla ruchu pojazdów.
Od razu zrodziło się pytanie, co z Dniami Tomaszowa, które od wielu lat odbywają się na błoniach, i z innymi imprezami. Prezydent Witko potwierdził, że są niezagrożone, jedynie będą organizowane na terenie bliżej przystani i Nowego Portu. Według przedstawionych planów przy Arenie mają powstać nowoczesne korty, mające zastąpić zlikwidowane przy Lechii. Ten etap, jak zapowiada miasto, zrealizowany zostanie najszybciej (piszemy o tym więcej w artykule na stronie 17).


To, co nasuwa się od razu na myśl, to finansowanie i koszty utrzymania obiektu oraz zatrudnienia. Zapytaliśmy o to na konferencji prasowej. – Przybliżone koszty budowy pierwszego etapu tej inwestycji oscylują w granicach 20 mln zł. To nie jest 100 mln. Taką wstępną kwotę, 20 mln zł, przedstawił nam projektant na podstawie przetargów ostatnio rozstrzygniętych w Polsce. Jeśli chodzi o zatrudnienie i szczegółowe rzeczy to wyjdą w praniu przy tworzeniu docelowego projektu. Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć szczegółowo za kilka miesięcy – odpowiedział nam M. Witko. Nie poznaliśmy więc na razie szczegółów (co może dziwić przy tak dużym rozmachu inwestycji). Każdy inwestor powinien mieć biznesplan z przewidywanymi kosztami utrzymania, a w tym wypadku powinny być one podane publicznie. W końcu inwestorem jest miasto, a płacą za to podatnicy. Prezydent poinformował, że ta koncepcja będzie procedowana podczas sesji Rady Miasta. Następnie wyłoniony zostanie wykonawca.

– Chcemy, by pierwszy etap był gotowy na wakacje 2028 roku. Taki mamy ambitny plan – mówił Marcin Witko.
Ambitny plan poparli nie tylko radni związani od dawna z KWW Witko, ale też nowi: Barbara Klatka oraz Katarzyna Menke, startujące w wyborach z list KO. – Cieszymy się z tego, że ten pomysł wraca, w dodatku podzielony na dwa etapy, dlatego realizacja w naszej ocenie będzie bardzo bezpieczna również dla budżetu miasta – stwierdziła Barbara Klatka, przewodnicząca Rady Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.


Latem ub.r. podczas głosowania za zmianą wieloletniej prognozy finansowej miasta, do której wpisano budowę term, obie panie wraz z 11 kolegami i koleżankami radnymi głosowały przeciw tej inwestycji. Wówczas za było tylko siedmioro radnych z komitetu Marcina Witko. Radni opozycyjni nie byli przeciw termom jako pomysłowi, ale przeciw tak dużym kosztom. Tym razem  nie wiadomo, skąd dokładnie, oprócz budżetu, mają pochodzić pieniądze na tę inwestycję. Zadaliśmy takie pytanie urzędnikom magistratu.

– Miasto od dłuższego czasu przygotowuje się do realizacji tej inwestycji. W ostatnim roku udało się zmniejszyć planowane zadłużenie o 19 mln zł
i wypracować nadwyżkę operacyjną na poziomie 37 mln zł. Dobra kondycja budżetu oraz stabilne wskaźniki finansowe pozwalają na bezpieczną realizację tego przedsięwzięcia, również przy założeniu finansowania ze środków własnych, rozłożonego na kolejne lata. Będziemy poszukiwać dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego, które mogłyby dodatkowo wesprzeć realizację projektu – mówi Joanna Budny, rzeczniczka magistratu. Radni niebawem będą głosować nad tym projektem. Czy zrobią to rzetelnie, mając tak mało szczegółów? Co może ich przekonać do zmiany zdania w tej kwestii?
Pewnym jest, że Marcin Witko ma coraz większe poparcie w Radzie. Radnym z KWW Witko, którzy podczas konferencji (a także poza nią) nie szczędzą mu pochlebstw, a także wielu mieszkańcom, jawi się jako wizjoner. Być może słusznie. Pytanie, jak zyska bądź straci na tym finansowo miasto. Zarówno działania prezydenta, jak i budowa term mają coraz większe poparcie wśród samorządowców, nawet tych, którzy wcześniej byli oponentami. Pozostaje jednak wiele pytań.


Czy sezonowość basenów nie sprawi, że będą one generować straty i czy nie ucierpi na tym zielona przestrzeń miasta? Jest sporo osób, które lubią na błoniach biegać, spacerować, wyprowadzać psy itp. Oni nie chcą tracić tego terenu, choć akurat zieleni nieopodal jest sporo, a same krzaki przy błoniach są ostoją amatorów mocnych trunków (co widać po zostawianych tam śmieciach).

Nasi czytelnicy i internauci wyrażają obawy, pisząc m.in. na fanpage’u TIT w mediach społecznościowych tak: „może by Pan Prezydent pomyślał o budowie jakieś fabryki i dał pracę młodym. Miasto się wyludnia, więcej pracujących w nim obcokrajowców niż Polaków. Młodzi uciekają, bo brak dla nich perspektyw. Albo miasto będzie przyciągało inwestorów, albo umrze śmiercią naturalną. To młodzież jest naszą przyszłością, albo zostaniemy z palcem w d. I kto to będzie utrzymywał?” – pyta pani Ewa. Pani Ola dodaje: „Dziurawe drogi. Brud, smród i ubóstwo na ulicach, w szczególności w centrum miasta oraz na każdym kroku. Betonoza i nagminne wycinanie drzew. To miasto jest jak panna, która choć czarne za paznokciami – lakier położony i choć doopa nie umyta – perfumy w użyciu. Pudrowanie rzeczywistości. Przerażające”. Są też takie opinie: „tak, tak... termy, a zamożne tomaszowskie społeczeństwo będzie walić tam drzwiami i oknami, już miasto ponosi olbrzymie koszty utrzymania Areny Lodowej, ale co tam, na termy Tomaszów przecież stać”; „Rewelacja. To będzie hit. Zadbajcie tylko o duży parking (zdanie pana Cezarego) bądź „W końcu coś co ma sens i przyda się, głównie dzieciom i młodzieży” (pani Dominika).


Jak widać, ogólnie pomysł budowy term się podoba, bo kto nie chciałby mieć się latem w Tomaszowie gdzie wykąpać (bez sinic) i zapewniać dzieciom rozrywkę u siebie, jednakże brak pracy i perspektyw jest w Tomaszowie coraz bardziej dołujący. I młodzi ludzie to widzą. Widzą brak nowych zakładów, widzą brak ciekawych ofert pracy. Praktycznie nie ma u nas miejsca dla osób z wyższym wykształceniem, pomijając może wykwalifikowanych inżynierów, którzy dużo większe pieniądze mogą zarobić... poza Tomaszowem.
Joanna Dębiec

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Kiedy? Gdzie? Co?

Przed nami kolejny weekend pełen at...

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

NAJNOWSZE

Czy ktoś wysadził małe groty?!

Część nadpilickiego wyrobiska, jedn...

ZUS "stanie" na dwie godziny

Na środę, 17 czerwca zaplanowany zo...

Wracają termy, ale w formie basenów

W drugiej części sesji Rady Miejski...

Wojewoda wzywa Radę Powiatu do wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy

O sprawie Pauliny Sochy z PiS głośn...

Za ile koncert Akcentu i dlaczego brak miejsca dla innej muzyki?

Jak niedawno podawaliśmy, jedną z g...

Bardziej popularne są u nas technika?

Zakończył się pierwszy etap rekruta...

Woda w zalewie czysta jak kryształ

Ma około 17 stopni Celsjusza i już ...

"Koszyczkowe" tańce

Zaprasza na nie Miejskie Centr...

Koncertowa przystań

Począwszy od piątku, 3 lipca przez ...

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik" bez tajemnic 

– Nasi członkowie zasługują na jasn...

WYDARZENIA

Maślany festiwal w Lubochni

Mimo kapryśnej pogody XV Lubocheńsk...

Święto kawalerzystów i miasta

Setki żołnierzy, ich rodziny, praco...

Niedziela miodem płynąca [GALERIA ZDJĘĆ]

W Żelechlinku 7 czerwca odbyło si...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

< /body>