– alarmują służby leśne i wodne. W poniedziałek, 23 czerwca w końcu spadł deszcz, ale nie poprawił sytuacji hydrologicznej. Stan Pilicy nadal jest bardzo niski, a w lasach w wielu miejscach obowiązuje trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego. – Jest zakaz używania otwartego ognia. Nawet jedna iskra może doprowadzić do pożaru olbrzymich rozmiarów – ostrzega Cezary Sęk z Nadleśnictwa Smardzewice.
W Nadleśnictwie Spała znajduje się meteorologiczny punkt pomiarowy, w którym gromadzone są dane dotyczące temperatury i wilgotności powietrza, prędkości wiatru i opadów. Zbierane są dwa razy dziennie, o godz. 9.00 i 13.00. W czterostopniowej skali (od 0 do 3) określany jest stopień zagrożenia pożarowego. W lasach spalskich i smardzewickich obowiązuje już trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia. – Po poniedziałkowych opadach sytuacja tylko chwilowo się poprawiła. Mieliśmy drugi stopień, ale w najbliższych dniach znowu zapowiadany jest upał, nie będzie też raczej opadów. Sprawdzamy wilgotność ściółki leśnej, która obecnie wynosi zaledwie kilkanaście procent. Jest ciepło, również w nocy jest coraz wyższa temperatura – martwią się leśnicy.
I oni, i strażacy prowadzą kontrole dróg dojazdowych, punktów czerpania wody. Aktualizują na bieżąco również mapy terenowe, żeby w przypadku zagrożenia jak najszybciej dotrzeć do ogniska pożaru. Podczas wycieczek czy spacerów w lesie zalecana jest szczególna ostrożność. Obowiązuje bezwzględny zakaz używania otwartego ognia ma terenach leśnych. – Ogniska można rozpalać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, np. na nadpilickich przystaniach albo tam, gdzie wskażą leśnicy. Uważajmy, posługując się przenośnymi grillami. Nie wysypujmy tlących się jeszcze węgli w przypadkowe miejsca – apeluje C. Sęk.
Leśnicy prowadzą stały monitoring lasów pod kątem ochrony przeciwpożarowej od marca do października. – Teraz, ze względu na duże zagrożenie, działania są bardziej wzmożone. Leśnicy mają wyznaczone całodniowe dyżury. W naszym regionie są też dwa punkty obserwacyjne, wieże w Kole (w pow. piotrkowskim) i w Giełzowie (koło Inowłodza). Stąd możemy prowadzić obserwacje dużych obszarów leśnych – dodaje przedstawiciel Nadleśnictwa Smardzewice.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o suszy hydrologicznej w Pilicy i Zalewie Sulejowskim. Poziom wody w rzece utrzymuje się nadal w strefie stanów niskich. Na wodowskazie w Spale w ostatnich dniach było zaledwie 18 cm, czyli brakowało 3 cm do stanu krytycznego. Na zaporze w Smardzewicach ciągle utrzymywany jest minimalny przepływ, konieczny do zachowania życia biologicznego w rzece.
ag
Komentarze