Wianki były i nadal są ważnym elementem życia wiejskich społeczności. Ich znaczeniu i symbolice poświęcona była konferencja ph. "Życie wiankiem się toczy", zorganizowana przez Stowarzyszenie "Step by Step" z gminy Lubochnia.
Wydarzenie odbyło się 6 czerwca w Centrum Tradycji Kulinarnych w Małczu. Wzięła w nim udział ponad setka pań, reprezentujących koła gospodyń wiejskich m.in. z okolic: Bełchatowa, Białej Rawskiej, Opoczna, Sieradza, Zamościa, Żyrardowa czy też regionu świętokrzyskiego. "Rolę wianków w życiu człowieka", "Symbolikę obrzędową w tradycji ludowej i pieśniach" oraz "Rośliny w wiankach gatunki, znaczenie i zastosowanie" omawiały dla nich: Alicja Woźniak – etnografka, kustoszka Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego z Łodzi, dr Natalia Jędrzejczak – specjalistka nauk biologicznych z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Olga Łoś z Łodzi, etnolożka zajmująca się badaniem i upowszechnianiem kultury ludowej. Wystąpiły również członkinie KGW "Jasienianki" (na zdjęciu), opowiadając o tworzeniu wianuszków wykorzystywanych do okolicznościowego zdobienia wnętrz kościoła parafialnego. Dla uczestniczek zorganizowano warsztaty tworzenia wieńców dożynkowych, wianków sobótkowych i na oktawę Bożego Ciała. Na koniec była integracja przy ognisku, którą umilały występy Zespołu Pieśni i Tańca "Mali Lubochnianie".
Koordynatorką projektu była prezeska "Step by Step" Joanna Seliga, wspierana przez Alicję Woźniak, twórczynie ludowe Agnieszkę Radomską Barbarę Kagankiewicz oraz "Jasienianki". Na jego realizację pozyskano ponad 20 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, dofinansowała go również gmina Lubochnia.
EmJot
Komentarze