Smog jest u nas w mieście trudny do zniesienia. Tomaszowianie starają się wymieniać stare kopciuchy na nowoczesne ogrzewanie. Ale powietrze zanieczyszczają też miejskie obiekty. Na szczęście są prowadzone inwestycje, które mają zmienić ten stan rzeczy.
O potrzebie poprawienia powietrza mówi się w Tomaszowie od lat. Ale akcje edukacyjne, happeningi niewiele dają, jeśli na zmianę ogrzewania nie ma pieniędzy. W walce ze smogiem tomaszowianie korzystają zarówno z rządowego programu Czyste Powietrze, jak i obecnie z programu miejskiego wymiany kopciuchów. Miasto przeznaczyło na ten cel 350 tys. zł. Można zauważyć, że są już tego efekty. Na wielu osiedlach, np. w okolicy Mazowieckiej i Pięknej, jest już niewiele domostw z tradycyjnym ogrzewaniem. Coraz mniej w mieście "dymu" z węgla i drewna. Sporo ludzi korzysta np. z ogrzewania gazowego, pomp ciepła itd. Jednak wystarczy przejść się po centrum zimą, żeby poczuć drapiący w oczy i gardło dym.
Wielu mieszkańców kamienic nie ma nowoczesnego ogrzewania. Dużo smogu wytwarzają te znajdujące się w zasobach miasta i zarządzanych przez TTBS. Na szczęście prowadzone są inwestycje zmniejszające to zjawisko. Zmiany zachodzą właśnie głównie w centrum miasta. W 2023 roku wykonano wymianę źródeł ciepła w budynkach przy ul. Murarskiej 2/4 oraz św. Antoniego 35, zaś w 2024 roku w budynkach przy ul. Zgorzelickiej 43. – W przypadku obiektu przy ul. Murarskiej było to podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zaś w dwóch kolejnych przypadkach zamontowano indywidualne kotły gazowe dwufunkcyjne – informuje Lucyna Pietrzyk, zastępca prezesa zarządu TTBS.
Obecnie trwają prace związane z przebudową kamienicy przy placu Kościuszki 14/15. W ich ramach zostanie wykonany montaż zbiorczej kotłowni gazowej. Dowiedzieliśmy się, że budynek będzie miał 10 lokali mieszkalnych i trzy lokale użytkowe. Gotowa jest już po dużej przebudowie kamienica przy placu Kościuszki 25 (trzeba przyznać, że od razu zmieniła się estetyka tego miejsca). Tam zamontowano zbiorczą kotłownię gazową. Budynek ma cztery lokale mieszkalne i cztery lokale użytkowe.
Dalej będą robione kolejne inwestycje związane ze zmianą ogrzewania. Jak mówi Lucyna Pietrzyk, w tym roku planowane jest podłączenie do sieci gazowej budynków przy ul. Grota-Roweckiego 7 i Farbiarskiej 9/11. Będą tam zamontowane indywidualne dwufunkcyjne kotły gazowe. – W latach kolejnych planowane są termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła w budynkach przy ul. Niskiej 12, gdzie będzie robiona pompa ciepła, oraz przy ul. Słowackiego 1. Zaplanowaliśmy tam indywidualne kotły gazowe dwufunkcyjne. Dodatkowo w ramach współpracy z inwestorem realizującym inwestycje mieszkaniowe na ul. Farbiarskiej planujemy włączenie ciepła miejskiego do dwóch kamienic miejskich na tej ulicy – tłumaczy wiceprezeska.
Program miejski wymiany "kopciuchów" jest kierowany do właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych. Zarówno TTBS, jak i najemcy lokali komunalnych, nie mogą skorzystać ze środków przeznaczonych na ten cel. Najemcy są więc uzależnieni w tej kwestii od miejskich inwestycji.
Komentarze