Ponad sto osób wzięło udział w wydarzeniu, które 9 maja w tomaszowskiej filii Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała Fundacja "Z sercem do Pacjenta" American Heart of Poland we współpracy z Grupą Scanmed, Tomaszowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz innymi instytucjami działającymi w obszarze profilaktyki zdrowia. Można było wziąć udział m.in. w badaniach przesiewowych.
Spotkanie skierowane było głównie do seniorów, ale mógł w nim wziąć udział każdy zainteresowany poszerzeniem swojej wiedzy o profilaktyce zdrowotnej, skorzystania z bezpłatnych badań czy porozmawiania z ekspertami.
Na stoisku Scanmedu można było np. skorzystać z badania poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego, saturacji, EKG 6-kanałowego oraz porad pielęgniarskich.
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ oferował: pomiary składu ciała, instruktaż samobadania piersi i jąder, rejestrację na portalu NFZ oraz udzielał informacji o świadczeniach zdrowotnych.Można było sobie też wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie mówiły o szkodliwości palenia papierosów oraz wpływie innych używek na organizm człowieka. Zachęcały też do szczepień i uczyły, jak dbać o higienę. Chętni mogli przespacerować się w alko- lub narkogoglach, żeby na własnej skórze przekonać się, jak postrzega otoczenie i jak się zachowuje osoba pod wpływem tych używek.
Były też stoiska firmy Abbott oraz Stowarzyszenia Slow Joggingu. Na tym ostatnim można było zapoznać się z japońską metodą wolnego biegania. – Ta naturalna metoda biegania nie powoduje urazów i nie obciąża stawów. Jest doskonałym sposobem na powrót do formy, ale również na regenerację po dużym wysiłku. W ten sposób biegać może każdy – mówi Elżbieta Kapelak, licencjonowana instruktorka slow joggingu. – Biegając w stylu slow, zapobiegamy wielu chorobom cywilizacyjnym: otyłości, cukrzycy, chorobom krążenia i serca. Jednocześnie nie narażamy się na kontuzje, zakwasy czy bóle mięśni – dodaje.
Badaniom towarzyszyły wykłady poświęcone zdrowiu serca i zapobieganiu cukrzycy. Prof. Tomasz Pawłowski, kierownik Pracowni Hemodynamicznej w MSWiA w Warszawie, lekarz Centrum Kardiologii Scanmed w Tomaszowie Mazowieckim przedstawił najnowsze osiągnięcia i zalecenia w dziedzinie kardiologii i dbałości o serce przed i po zawale. Elżbieta Przedbora, pielęgniarka ze Scanmedu, uczyła słuchaczy, jak właściwie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Kinga Kaczmarek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie oraz Beata Williams, specjalistka ds. edukacji diabetologicznej Abbott opowiadały o roli monitorowania poziomu cukru we krwi oraz dlaczego profilaktyka odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu zdrowia metabolicznego.
Komentarze