Pod takim hasłem w niedzielę, 11 maja odbyła się druga edycja ćwiczeń sprawdzających skoordynowanie różnych służb, organizacji i instytucji w trakcie działań ratowniczych. Manewry przeprowadzono na terenie Tomaszowa oraz gminy Lubochnia.
Ich organizatorem był Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. pod kierunkiem prezesa Cezarego Pełki. W ćwiczeniach poza myśliwymi wzięli udział m.in. strażacy z OSP w Smardzewicach, Glinniku i Lubochni, żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, Straż Leśna oraz Ochotnicza Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Tomaszów Mazowiecki.
Podjęte działania były okazją do wymiany doświadczeń, usprawnienia współpracy, sprawdzenia w praktyce obowiązujących procedur ratowniczych oraz posiadanego sprzętu i nowoczesnych technologii (dronów czy aplikacji ATAK).
Scenariusz ćwiczeń obejmował pięć zadań polegających na prowadzeniu akcji w różnych warunkach, w różnym terenie, a także związanych z różnymi zagrożeniami.
Pierwsze polegało na poszukiwaniu nad rzeką Pilicą zaginionego wędkarza, który złamał nogę, udzieleniu mu pierwszej pomocy przedmedycznej i przewiezieniu do najbliższego szpitala. W trakcie drugiego zadania przeszukiwano kompleks leśny w celu znalezienia zaginionego grzybiarza, który po utracie przytomności, leżąc kilka godzin na zimnej ziemi, uległ wychłodzeniu. Po zaopatrzeniu przedmedycznym został przekazany obsłudze karetki pogotowia ratunkowego. Scenariusz trzeciego zadania obejmował symulację pożaru traw i lasu, a następnie rozwinięcie linii gaśniczych i stłumienie ognia. Podczas czwartego ćwiczono udzielanie pomocy osobie zakleszczonej w aucie, które uderzyło w drzewo. A wszystko zakończyła prezentacja systemów łączności wykorzystywanych w akcjach ratowniczych, podstaw samoobrony oraz rozpoznawanie zagrożeń związanych z niewybuchami i niewypałami.
Finał i podsumowanie ćwiczeń odbyły się w myśliwskiej stanicy "Dubeltówka", należącej do Wojskowego Koła Łowieckiego nr 46 "Dubelt", funkcjonującej od lat w kompleksie leśnym Jakubowa.
– Ćwiczenia to konsekwencja podpisania umowy o współpracy między Polskim Związkiem Łowieckim a Ministrem Obrony Narodowej – informuje prezes Cezary Pełka. – Porozumienie to zmierza do wzmacniania obronności Polski, promowania patriotycznych podstaw społeczeństwa oraz pokazywania roli PZŁ w budowaniu bezpieczeństwa naszego państwa.
Organizatorzy zapewniają, że PZŁ deklaruje ścisłą współpracę z MON w zakresie dalszego rozwoju infrastruktury szkoleniowej, wymiany informacji o zagrożeniach między leśnikami, myśliwymi, strażą leśną i odpowiednimi służbami wojska.
Komentarze