Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 18 maja 2025 roku
Czwartek, 15 maja jest ostatnim dniem, w którym możemy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania (lub zmienić jego miejsce).
Dokument pozwoli nam na udział w wyborach w dowolnie wybranym lokalu wyborczym w kraju i za granicą (oraz na polskim statku morskim). Trzeba go jednak dobrze pilnować, bo niezależnie od przyczyny jego utraty, nie będzie możliwe ani uzyskanie drugiego, ani głosowanie w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania złożyć można w każdym urzędzie gminy (miasta). Natomiast wniosek o zmianę miejsca głosowania w swoim obwodzie na lokal przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – w urzędzie gminy, na obszarze której będziemy przebywać w dniu wyborów lub w postaci elektronicznej przez stronę internetową pod adresem: www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania. To samo dotyczy wyborców stale zamieszkałych za granicą.
Także przez Internet możemy sprawdzić swoje dane z Centralnego Rejestru Wyborców. W serwisie gov.pl, w zakładce "twoje dane" znajdziemy między innymi wpis dotyczący miejsca, okręgu i obwodu głosowania. Szczegółowe informacje dla wyborców publikują wszystkie urzędy gmin w swoich Biuletynach Informacji Publicznej. Wyszukiwarka obwodów dostępna jest również na stronie wybory.gov.pl oraz w aplikacji mObywatel.
***
Głosowanie w niedzielę, 18 maja powinno rozpocząć się o godzinie 7.00, a zakończyć o 21.00. Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego – osoby starsze i niepełnosprawne – mogą w tych godzinach skorzystać z dowozu do siedzib obwodowych komisji wyborczych. Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie pod numerem 44 724-25-82. W gminach organizowane są przewozy autobusowe, po dwa kursy – do południa i po południu. Po każdym głosowaniu gwarantowany jest także odwóz. Szczegółowe rozkłady publikowane są w BIP poszczególnych samorządów (w zakładkach dotyczących wyborów).
***
W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z listą 13 kandydatek i kandydatów. Należy znaleźć osobę, którą chce się poprzeć i postawić znak "X" w kwadratowym polu obok jej nazwiska. Głos będzie nieważny, gdy "iksy" pojawią się przy większej liczbie nazwisk lub jeśli nie postawimy go wcale.
Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem wyborczym, znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. "Iksem", według tej definicji, jest zatem także krzyżyk, gwiazdka czy kratka.
Karta musi zawierać pieczęcie obwodowej i Państwowej Komisji Wyborczej. Na prośbę niepełnosprawnego wyborcy komisja obowiązana jest wydać mu, wraz z nią, nakładkę w alfabecie Braille`a oraz przeczytać treść obwieszczeń w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.
Również na jego prośbę może mu pomagać w głosowaniu inna osoba, także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter. Nie może polegać na sugerowaniu sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego osoba udzielająca pomocy (nie może być nią członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny) przebywała w pomieszczeniu za zasłoną.
Jeśli żadna z kandydujących osób nie osiągnie ponad 50 procent ważnych głosów, druga tura głosowania odbędzie się 1 czerwca.
Komentarze