gaz mSieć gazownicza rozbudowywana jest nie tylko w Tomaszowie (m.in. w Ludwikowie, wkrótce również w Białobrzegach).Sieć gazownicza rozbudowywana jest nie tylko w Tomaszowie (m.in. w Ludwikowie, wkrótce również w Białobrzegach).


Dostęp do ekologicznego paliwa zyskają też mieszkańcy Smardzewic, Wąwału, Przesiadłowa, Tobiaszy, Królowej Woli, Inowłodza, Spały i innych miejscowości w naszym powiecie. Budowy nowych gazociągów rozpoczną się jeszcze w tym roku.


Skończą w Ludwikowie, zaczną w Białobrzegach


Budowa sieci w Ludwikowie rozpoczęła się w 2017 r. i została podzielona na dwa etapy. Pierwszy od strony ul. Modrzewskiego już został wykonany.


Gazociąg poprowadzono w pasach drogowych ulic Robotniczej i Ludwikowskiej do skrzyżowania z ul. Grażyny (także na tej ulicy), jak również na innych ulicach w centrum osiedla: Grzegorza, Haliny, Henryka, Jerzego, Jana, Damazego, Ireny, Ignacego, Edwarda, Adama i do Białobrzeskiej. - Ta część inwestycji została zakończona w 2018 r. - wyjaśnia Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.
W drugim etapie sieć zostanie zbudowana na ulicach: Białobrzeskiej, Aliny, Na Skarpie, Jolanty, Odkrywkowej i Żwirowej. - Obecnie trwa przetarg na budowę kolejnych odcinków w tej dzielnicy. Zakończenie prac zaplanowane jest na kwiecień 2021 r. -  zapowiada rzecznik prasowy PSG.
W Ludwikowie chęć przyłączenia do sieci gazowej wyraziło do tej pory około 250 odbiorców. Wstępne wyliczenia (na podstawie złożonych ankiet) wskazywały, że będzie ich dwa razy więcej. Na osiedlu jest 750 gospodarstw i 120 wolnych działek budowlanych. PSG w tej dzielnicy ma zbudować łącznie 16 km gazociągu.  
Na gaz czekają też mieszkańcy Białobrzegów. Wielu z nich już kupiłoby piece na gaz, gdyby miało dostęp do tego paliwa. - Trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej gazyfikacji tej dzielnicy. PSG planuje tam wybudować około 15 km sieci - mówi A. Michniewicz.


Sieć w Smardzewicach


W gminie Tomaszów dostęp do gazu ziemnego mają póki co tylko mieszkańcy Zawady i Niebrowa.
W Smardzewicach gaz doprowadzony jest do kopalni "Biała Góra" (i osiedla w tej dzielnicy). Gazociąg biegnie w pasie drogowym i zakręca w ul. Tomanka (przed kopalnianą bocznicą kolejową). W tym miejscu miałaby zostać włączona nowa nitka. Przyłączeniem do sieci gazowniczej zainteresowane jest nadleśnictwo, klasztor oo. franciszkanów, szkoła, ośrodek zdrowia i wielu właścicieli prywatnych posesji w Smardzewicach. - Podczas spotkań z mieszkańcami przyłączenie zadeklarowało około 100 domostw. W tej miejscowości sieć ma zostać poprowadzona nie tylko wzdłuż ul. Głównej, ale będą też liczne rozgałęzienia - wyjaśnia wójt Franciszek Szmigiel.
Możliwość przyłączenia się do gazu ziemnego będą mieli mieszkańcy ulic: Wesołej, Pilicznej, Dziubałtowskiego, Jeneralskiej, Kwarcowej, Zacisze, Stoczek, Wschodniej, Diamentowej, Kryształowej, Wodnej, Wspólnej, Ostrowskiego, Szczęśliwej, Zielonej, Południowej, Klonowej i Leśnej.
Gazociąg będzie budowany z Tomaszowa Maz. przez Smardzewice, Trestę, Twardą i zostanie połączony z siecią gazową w gminie Sławno. To zapewni dwustronne zasilanie i pozwoli na dalszą rozbudowę sieci. - Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania. Jej realizacja przewidziana jest od przyszłego roku - wyjaśnia rzecznik PSG.


40 km w gminie Tomaszów

Dla niektórych odcinków już wydawane są pozwolenia na budowę. W samych Smardzewicach będzie ponad 10 km sieci, a w całej gminie Tomaszów cztery razy tyle. Projektowana jest też sieć gazowa w Wąwale o długości około 10 km. Według szacunków ma powstać w ciągu dwóch lat.
Niezależna "nitka" ma zostać też pociągnięta do Dąbrowy i Kolonii Zawada. Za kilka lat dostęp do gazu będą mieli też mieszkańcy Komorowa i Zaborowa, w ramach gazociągu, który ma połączyć Tomaszów Maz. z Ujazdem (przez Przesiadłów, Tobiasze, Ojrzanów i Skrzynki). Opracowywana jest dokumentacja projektowa i PSG stara się o środki na budowę tego odcinka.
- W naszej gminie dostęp do gazu ziemnego mają obecnie mieszkańcy Ujazdu i Osiedla Niewiadów. Mamy nadzieję, że będą się przyłączać kolejni. Tylko potrzebna jest większa świadomość i zrozumienie, jak ważne jest to paliwo. Przede wszystkim do celów grzewczych, a nie tylko do przygotowywania posiłków - mówi Paweł Lasota, wicewójt gminy Ujazd.


Z Inowłodza do Spały, przez Królową Wolę

Trzy lata temu władze gminy Inowłódz rozpoczęły starania o budowę sieci gazowniczej na podległym im terenie. - Organizowaliśmy spotkania z mieszkańcami, przy udziale przedstawicieli PSG. Prowadziliśmy uzgodnienia również z Lasami Państwowymi. W końcu udało się wypracować porozumienie - cieszy się wójt Bogdan Kącki.
Magistrala gazowa ma połączyć Inowłódz ze Spałą, przez Królową Wolę. - Zleciliśmy przygotowanie projektu rozbudowy sieci na terenie tej gminy. Planowany termin uzyskania pozwolenia na budowę to lipiec 2020 r. - wyjaśnia A. Michniewicz.
Prace przy budowie gazociągu mają rozpocząć się jeszcze jesienią br. - Mieszkańcy już czekają na gaz. W samym Inowłodzu z centrum sieć będzie prowadzić wzdłuż ul. Wolskiej, dalej do Królowej Woli, przez tę miejscowość do Spały (wzdłuż drogi powiatowej) - wyjaśnia B. Kącki.
Spała jest częściowo zgazyfikowana. Sieć doprowadzono z jednostki wojskowej w Nowym Glinniku do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. Następnie rurociąg poprowadzono wzdłuż ul. Wojciechowskiego. Tam do sieci podłączyły się hotele, pensjonaty, wspólnoty mieszkaniowe i stacja terenowa Uniwersytetu Łódzkiego. Dostęp do gazu mają też mieszkańcy osiedla Ogród (w pobliżu COS-u). Po drugiej stronie drogi krajowej nr 48 gaz doprowadzony jest tylko do niektórych hoteli i restauracji. Gazociąg ma zostać poprowadzony na całą Spałę, również pod rzeką do osiedla po drugiej stronie Pilicy.
Trzeba wydać kilka tysięcy, ale wartoPSG jest operatorem sieci dystrybucyjnej w grupie kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Buduje (w pasach drogowych) i finansuje sieć gazowniczą. Najpierw projekt poddawany jest analizom technicznym i ekonomicznym. Spółka nie rozpocznie inwestycji, jeśli nie zdeklaruje się odpowiednia liczba klientów, którzy chcą wykorzystać gaz ziemny do celów grzewczych. - PSG bierze pod uwagę nie tylko klientów indywidualnych. Na trasie planowanego gazociągu są zakłady, szkoły, domy ludowe czy inne instytucje, dlatego sieć w naszej gminie ma być tak rozwinięta - mówi wójt F. Szmigiel.
Sieć składa się z gazociągu i przyłącza do nieruchomości, zakończonego skrzynką na gazomierz i reduktor. Żeby doprowadzić gaz do budynku, najpierw należy wnieść jednorazową opłatę przyłączeniową. Od klienta indywidualnego (domu jednorodzinnego) aktualna stawka wynosi około 2 tys. zł netto za 15 m przyłącza. Dodatkowo klient na swój koszt powinien zaprojektować i wybudować instalację na swojej nieruchomości. Projekt instalacji, zgodnie z prawem budowlanym, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Podłączenie się do gazu ziemnego to zatem spory koszt, dlatego wielu mieszkańców zniechęca się i rezygnuje. Jednak warto zainwestować, bo wydatek szybko się zwraca.

Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty