Na bieżąco

odpadOd nowego roku trzeba się przyzwyczaić do nowych zasad radzenia sobie z tym odpadem. Nie każdemu one odpowiadają.

Sprawa dotyczy tych mieszkańców miasta, którzy ogrzewają domy piecami na węgiel, ale także korzystają z kominków. Jak pokazuje ankieta prowadzona przez tomaszowski magistrat - takich osób i posesji jest w Tomaszowie bardzo dużo (mamy ponad 6 tys. pieców na paliwo stałe). Każdy z nich to nie tylko problem mniejszego czy większego zanieczyszczania powietrza, ale też kwestia: co zrobić z popiołem, który zostaje po spalaniu? Dotychczas nie było z tym większego problemu - wrzucano go do pojemnika na odpady zmieszane. Od 1 stycznia nastąpiła zmiana dotycząca odbioru frakcji popiołu. W zabudowie wielolokalowej, jak i jednorodzinnej pojawiły się worki koloru szarego z napisem "popiół". Pamiętać trzeba, aby umieszczać w nich schłodzony popiół w celu uniknięcia zagrożenia pożarowego, co zresztą jest na nich napisane (do kosza na odpady zmieszane też nie można było wsypywać przecież gorącego). Worki odbierane są raz w miesiącu z zabudowy jednorodzinnej oraz co najmniej raz na dwa tygodnie z budynków wielolokalowych, czyli np. kamienic. Potem tak jak w przypadku worków na inne odpady, służby zostawiają nowy worek.
Niestety zdarza się, że część osób nadal, być może z roztargnienia, wsypuje popiół do pojemnika na odpady zmieszane. Są też i tacy, którzy dzwonią do nas i alarmują, że z workami są problemy. - Raz mi się worek porwał i popiół latał mi po całym podwórku. Zdenerwowałem się strasznie. Według mnie segregacja robi się coraz bardziej uciążliwa - mówi jeden z czytelników. Inny dodaje, że worki, nawet jak nie zapełni się ich do połowy, stają się bardzo ciężkie, trudno je przenieść na ulicę, mając kotłownię położoną dalej od furtki. Dużo łatwiej i bez większego dźwigania przeprowadza się kosze na odpady zmieszane, które są na kółkach. To problem m.in. dla starszych osób. Aby worek nie był za ciężki, lepiej sypać popiół nie do jednego, ale do kilku, jeśli je mamy. Inny czytelnik, z którym rozmawialiśmy, mówi zaś, że słyszał, że ludzie narzekają na konieczność wsypywania popiołu do worków, ale sądzi, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, najważniejsze, żeby dbać o wspólne środowisko.
Ale nawet jeśli część tomaszowian denerwuje się na worki na popiół, to zasady się nie zmienią. Zawsze można wziąć dodatkowe worki, żeby się nie rwały. - W przypadku niewystarczającej ilości można je oczywiście pobrać w siedzibie spółki oraz w Wydziale Ochrony Środowiska UM - mówi Tomasz Surmański, dyrektor tego wydziału. Jego siedziba znajduje się przy ul. Mościckiego, po przeciwnej stronie, co główny budynek Urzędu Miasta. - Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, w której mieszkańcy będą jeszcze omyłkowo wrzucać popiół do pojemnika na zmieszane odpady, czego oczywiście nie powinniśmy robić. W tym kontekście oczywiście dajemy sobie czas, aby przyzwyczaić i edukować mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania ze wszystkimi frakcjami odpadów - dodaje. Zaznacza, iż jeśli chodzi o kwestie wytrzymałości worków, to w chwili obecnej przyglądamy się bacznie sytuacji i w stosownym czasie podejmiemy decyzję co do wyboru najwłaściwszych worków. Należy jednak pamiętać, że worki na odpady maja swoją ograniczoną wytrzymałość i pojemność.
Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty