Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, czyli – mówiąc prościej – dostępu do antykoncepcji awaryjnej bez recepty (po krótkim wywiadzie).
Do 24 maja zgłosiło się do niego blisko 770 punktów. Niewiele to, biorąc pod uwagę, iż w kraju jest ich ponad 12 tysięcy, z czego szacunkowo blisko 2 tys. powinno spełniać stawiane warunki.
NFZ podkreśla, iż w każdym regionie są apteki świadczące usługi w programie, więc dostępność tabletki "dzień po" zapewniona jest w całej Polsce. Niby tak, tyle że bardzo nierównomiernie. Z pewnością nie o taki dostęp w postulacie chodziło. W naszym regionie – w sensie: województwie – są aktualnie 24 takie placówki. Kilkanaście w Łodzi i na terenie jej aglomeracji, do tego w, upraszczając, Radomsku, Ozorkowie, Kutnie. I to na ten moment wszystkie lokalizacje. W razie potrzeby przynajmniej części mieszkanek naszego powiatu byłoby już bliżej do Przysuchy. Taki to dostęp.
Nabór wniosków do pilotażu wciąż trwa, zaś wykaz biorących w nim udział aptek aktualizowany jest codziennie od poniedziałku do piątku. Można je również zlokalizować z pomocą mapy dostępnej pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach (na zdjęciu jej widok wg stanu z wtorku, 28 maja). Może, wcale nie małe białe plamy, będą z niej systematycznie znikać.
wk