We wtorek, 30 kwietnia upływa termin zgłaszania kandydatów na ławników na kadencję 2024–2027 w wyborach uzupełniających.
Zarządzone zostały, ponieważ z końcem grudnia 2023 roku skończyła się w sądach powszechnych poprzednia kadencja, zaś w ubiegłym roku wybrano ich niewystarczającą liczbę. Ławników do sądów rejonowych i okręgowych – w głosowaniu tajnym – wskazują rady gmin. Zgodnie z pismami rozesłanymi przez prezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, te z terenu powiatu tomaszowskiego powinny uzupełnić ich listę o w sumie 88 nazwisk.
Rada Miejska w Tomaszowie Mazowieckim zobowiązana jest do wyłonienia czterech ławników do orzekania w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim – Sądzie Pracy oraz 31 do piotrkowskiego SO. Po jednym do SR i po trzech do SO wybrać mają gminne rady w: Będkowie, Budziszewicach, Czerniewicach, Lubochni i Rzeczycy. Inowłodzka Rada Miejska – dwóch do Sądu Pracy i trzech do okręgówki. Rada Gminy w Rokicinach powinna wskazać 10 kandydatów na ławników do SO, natomiast gminy Tomaszów Mazowiecki – ośmioro do Sądu Rejonowego (w tym sześcioro do Sądu Pracy) oraz trzech do Sądu Okręgowego. Z obszaru gminy Ujazd powołać trzeba po trzy osoby (w tym dwie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy).
Przypomnijmy: kandydatów na ławników mogą zgłaszać radzie gminy prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru w terminie do 30 kwietnia (liczy się przy tym data wpływu zgłoszenia do urzędu). Wzór karty zgłoszenia zawarty jest w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 9 czerwca 2011 roku w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia (DzU nr 121, poz. 693 ze zm.). Ponadto, można je pobrać w poszczególnych urzędach gmin oraz z ich Biuletynów Informacji Publicznej (zakładka: wybory).
Ławnikiem może zostać wybrany obywatel polski, korzystający z pełni praw cywilnych i obywatelskich w wieku od 30 do 70 lat z wykształceniem co najmniej średnim (lub średnim branżowym), stanem zdrowia umożliwiającym pełnienie obowiązków oraz nieskazitelnego charakteru. W miejscu kandydowania musi nie krócej niż rok mieszkać, być zatrudnionym lub też prowadzić działalność gospodarczą. Chcąc orzekać w sprawach z zakresu prawa pracy, powinien mieć szczególną znajomość spraw pracowniczych. Funkcji nie można łączyć między innymi z zatrudnieniem w organach ścigania i wymiarze sprawiedliwości, pełnieniem czynnej służby wojskowej czy też mandatu w radach samorządów wszystkich szczebli, jak również byciem duchownym. Nie można być także ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
Wyboru ławników rady mają dokonać jeszcze w maju, podczas najbliższych sesji.
wk