W ośrodku w Smardzewicach nie ma ich już od prawie dwóch lat. Wiosną przyszłego roku hodowla może zostać reaktywowana. - Cieszymy się, bo badania próbek gleby okazały się negatywne. Na 99% nie ma tam już prątków gruźlicy. Żeby mieć 100-proc. pewność, próbki poddane zostaną jeszcze jednej analizie. A później już będziemy myśleć o sprowadzeniu żubrów - mówi Katarzyna Mierzwa, kierowniczka Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach.

Po II wojnie światowej żubr był zagrożony wyginięciem. Przetrwał dzięki takim ośrodkom jak w Smardzewicach. Dzisiaj jego populacja w Polsce jest największa na świecie.

Natomiast smardzewicki rezerwat przeżywa gorsze lata. Wszystko przez gruźlicę, która spustoszyła hodowlę. Niestety okazało się, że zakażone jest całe stado. Wszystkie żubry - zarówno z części pokazowej, jak i hodowlanej - musiały zostać uśmiercone.

wyszarzenie

Czytała(e)ś wstęp naszego artykułu ? Spodobał Ci się ?
Kliknij aby wykupić Pełny dostęp

Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty