slubSzok, rozczarowanie, lęk, niepewność... te właśnie uczucia towarzyszą przyszłym nowożeńcom, odkąd mamy pandemię koronawirusa i w Polsce jest zakaz organizowania imprez masowych i zgromadzeń powyżej 50 osób.

Część osób już odwołała wesela, inni mówią sobie "tak" tylko w obecności świadków... Problem dotyczy też restauracji, domów weselnych, dekoratorek...

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele ślubów i wesel stanęło pod znakiem zapytania. Wprawdzie trwa teraz wielki post i ogólnie zawsze było wtedy mało tego typu uroczystości, to jednak sezon weselny właśnie przed nami i pary już odwołują powiedzenie sobie "tak".

Pan Arkadiusz spod Tomaszowa mówi nam, że jak tylko ukazała się w telewizji informacja o zakazie imprez powyżej 50 osób, zaczął z narzeczoną zastanawiać się, co zrobić. - Zadzwoniłem do właścicielki sali z pytaniem, jak sprawa wygląda. Odpowiedziała, że wszystko odwołane. Oddzwoniła po kilku minutach z nowym, najbliższym, terminem wesela na lipiec, zapytała czy nam taki pasuje. Zgodziłem się w trosce o gości - mówi pan Arkadiusz. - Całe szczęście, że w kościele mieli tę datę również wolną. Podobnie było z zespołem. Jakoś nam się udało - cieszy się. Ale nie wszystko poszło tak gładko. - Kłopotem dla nas będzie zmiana grawerów na obrączkach, a poza tym narzeczona musi odwołać wszystkie spotkania fryzjersko-kosmetyczne - dodaje. Para musiała też poinformować gości o nowym terminie uroczystości. Nie byli zdziwieni, tego się spodziewali i - jak mówi przyszły pan młody - nawet pozytywnie podeszli do sprawy. - Dwie osoby same zadzwoniły, mówiąc, że rezygnują z przyjścia z powodu koronawirusa. Cały czas się jednak martwimy, jak to będzie. Czy ceny pójdą w górę i trzeba będzie za wszystko płacić więcej? Bo w końcu lipiec to sezon ślubny, a kwiecień nie. I co będzie, jeśli wesele znów trzeba będzie przekładać?Miejmy nadzieję, że lipiec będzie już tym miesiącem, w którym się pobierzemy. Ogólnie jesteśmy bardzo rozczarowani - kwituje pan Arkadiusz. I on, i jego narzeczona mieli zresztą i tak sporo szczęścia. Normalnie przełożenie wesela zawsze jest trudne, bo terminy, np. w restauracjach, pozajmowane są, zwłaszcza w popularnych ślubnych miesiącach, nawet na kilka lat do przodu.

Jednak nie wszyscy odkładają wesela. Jak pisze jedna z tomaszowianek w mediach społecznościowych: "Mamy ślub i wesele 25 kwietnia. Póki co nie odwołujemy ani nie przekładamy terminu. Jeśli sytuacja będzie taka, jak teraz, to będzie sam ślub bez wesela - trudno się mówi". "Mamy wesele w czerwcu i się już martwimy" - dodaje kolejna. Wiele osób wierzy jednak, że wszystko się jakoś poukłada, a pandemia minie. - W tym momencie staramy się na spokojnie dalej planować wszystko tak, jak powinno być, ale gdzieś z tyłu głowy pojawia się lęk. Mam nadzieję, że w ciągu tego miesiąca wszystko się uspokoi, czekaliśmy na ten dzień tyle czasu, to miało być najpiękniejsze wydarzenie w naszym życiu. Nie wyobrażam sobie, żeby miało odbyć się bez rodziny i przyjaciół. Nie wyobrażam sobie też, że jakiś wirus nam to wszystko popsuje - powiedziała nam tomaszowianka, chcąca zachować anonimowość. Zwraca też uwagę na to, że kilkoro jej gości mieszka za granicą. - Jeśli tak będzie, jak teraz, to nie przylecą, bo samoloty nie latają. Autem też nie przyjadą, bo za daleko, a zresztą musieliby i tak przechodzić kwarantannę - dodaje.

Są jednak śluby, które odbywają się mimo wszystko, tylko w wyjątkowej formie. Jak informuje Monika Ronek, kierowniczka tomaszowskiego Urzędu Stanu Cywilnego, jak na razie narzeczeni nie odwołują u nas ślubów. Odbywają się jednak tylko w towarzystwie świadków i urzędnika. - Przed wejściem dezynfekują ręce - mówi M. Ronek. - Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że obecnie jest okres wielkiego postu i ślubów ogólnie jest mało. Sezon zacznie się po świętach wielkanocnych. Trudno powiedzieć, jakie decyzje podejmą przyszli nowożeńcy. Na razie wszyscy czekamy, jak rozwinie się sytuacja i mamy nadzieję, że wszystko niedługo wróci do normy - dodaje. Przypomina, że każdy, kto ma jakąś sprawę do załatwienia w USC, proszony jest o kontakt telefoniczny. - W urzędzie bezpośrednio obsługujemy tylko rejestrację zgonów, ale wszystkim telefonicznie pomagamy - zapewnia M. Ronek. Rejestracja noworodków odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP

Odwoływanie czy odkładanie terminów wesel to kłopot nie tylko dla par, ale też dla rzeszy usługodawców. Chodzi o restauratorów, właścicieli domów weselnych, fotografów czy dekoratorów. Już dziś zaczynają to odczuwać, chociaż sezon wesel czy komunii jeszcze się nie zaczął. - Obecnie wszystkie sesje przesunęliśmy na inne terminy - informuje fotografka z Tomaszowa. Kłopot jest też na salach weselnych. - Póki co nawet nie wiadomo, na kiedy można przenieść imprezy, bo nikt nie wie, kiedy się to skończy. Liczyliśmy, że od maja wszystko ruszy. Tymczasem dostałam teraz wiadomość, że komunie dzieci też się nie odbędą - mówi jedna z restauratorek. Zapytaliśmy w kolejnej restauracji. - Na razie z imprez marcowych dwie osoby przełożyły je na maj. Ci, co mają przyjęcie weselne czy inną uroczystość po świętach, jeszcze nie odwołują. Każdy czeka i obserwuje sytuację - mówi pracująca tam osoba. W innym znanym domu weselnym w Tomaszowie właścicielka poinformowała nas, że sytuacja jest tragiczna. - Wszystkie imprezy mamy odwołane. Nie mamy co robić - mówi zmartwiona. Najbliższe miesiące mogą być pełne stresu i strat dla całej branży.

Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty